• 06/07/2022 07:01

Dálkové vlaky ZSSK se dočkali modernizace. Mohou se chlubit čičmánským potahem

Stránka navštívena: 2915
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 2 Sekund

Krásu čičmianského ducha napříč Slovenskem si mohou cestující Železniční společnosti Slovensko (ZSSK) vychutnávat již plnohodnotně. Kompletně nového interiéru se dočkaly poslední dva kusy z celkem 51 ks modernizovaných osobních vozů 2. třídy určených pro dálkovou dopravu.

Národní dopravce se rozhodl investovat do modernizace, která cestujícím dálkovými vlaky mnohonásobně zvýší komfort. Za moderním vzhledem vlaků ZSSK stojí designérská firma Aufeer Design, která má dlouholeté zkušenosti v železničním segmentu – spolupracovala například se společnostmi České dráhy, Stadler či Bombardier. Na modernizaci byly použity finance z vlastních zdrojů společnosti. První modernizovaný vůz se dostal do provozu v květnu 2018, poslední po jízdních zkouškách v listopadu 2021. Nové modernizované vozy mohou jezdit rychlostí až 160 km/h.

„Nový interiér vlaků v sobě spojuje moderní i tradiční prvky, funkční prostředí i příjemnou atmosféru a cestující mají zase o důvod víc dát přednost ekologické dopravě. Hlavním cílem je především zvýšení kvality cestování, ale nezanedbatelným je i posílení pozitivního vnímání značky národního dopravce,“ řekl Roman Kořen, předseda představenstva ZSSK.

V rámci modernizace vozů se národní dopravce inspiroval bohatou kulturou, historií a přírodním dědictvím Slovenska. Lidový motiv čičmianského vzoru reprezentují potahy sedadel. Z materiálů, které nebylo možné dosud ve vlacích ZSSK běžně vidět, vsadili dopravce na dřevěný dekor.

Dodavatelem 51 ks modernizovaných osobních vozů řady Bmz, které prošly rekonstrukcí z vozů řady Bmeer, jsou ŽOS Trnava. Přínosem v technické specifikaci, ve srovnání se starými vozy, je:

  • úprava hrubé stavby skříně a spodku pro zvýšení pevnosti;
  • výměna vypružení, úprava tlumení a brzdových jednotek podvozků;
  • doplnění záchranné brzdy o záklopky v nástupních prostorách a doplnění optické a zvukové signalizace zatažení záchranné brzdy pro cestující u každé záklopky v oddílech, chodbě a nástupním prostoru;
  • dosazení kompletně nové klimatizace;
  • dosazení nových předsuvných elektropneumatických vstupních dveří;
  • dosazení nových posuvných elektropneumatických přechodových dveří;
  • dosazení nového centrálního zdroje, včetně VN kabeláže;
  • dosazení vizuálního, rezervačního informačního systému a diagnostického zařízení.

Inovací prošel i interiér – osazeny byly protiskluzové podlahy, skleněné výplně dveří, zavazadlové police či stolky, pod sedadla byly doplněny další zásuvky (230 V) s USB portem a vyměněny byly i osvětlení (dosazení nového LED vnitřního a koncového osvětlení) či nové vakuové toalety . Výhodami inovovaných vozů je také klimatizace s regulací výkonu a systémem sledování CO2 v prostoru pro cestující v závislosti na obsazení vozu, wi-fi připojení na internet, systém detekce požáru či elektronický rezervační systém.

Nové vozy typu kupé jezdí na mezinárodní trase Žilina – Praha, jakož i na tratích “šestistovkových” a “sedmistovkových” rychlíků (Bratislava – Žilina – Košice).

foto ZSSK

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
100 %
Surprise
Surprise
0 %