Pelješacký most o délce 2,4 kilometru vede z chorvatské pevniny na poloostrov Pelješac, který přechází do jižní části chorvatského pobřeží vklíněného mezi Jaderské moře a Dinářské vrchy. V Chorvatsku v úterý slavnostně otevřelo dlouho očekávaný most spojující jižní část jeho jadranského pobřeží se zbytkem země, přičemž obchází úzký pás území Bosny a Hercegoviny. Informuje o tom agentura AFP.

Reklamy

Pelješacký most o délce 2,4 kilometru vede z chorvatské pevniny na poloostrov Pelješac, který přechází do jižní části chorvatského pobřeží vklíněného mezi Jaderské moře a Dinářské vrchy. Oslavy související s otevřením mostu probíhaly již od úterního rána. Doprovázela je různá hudební vystoupení, ale například i závody lodí. Na místě se ještě před slavnostním projevy chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče a prostřednictvím telemostu i čínského premiéra Li Kche-čchianga, jelikož most postavila čínská státní firma China Road and Bridge Corporation, shromáždily desítky zvědavců, kteří se chtěli po mostě projet.

” Tento most představuje sjednocení Chorvatska, spojení jihu se severem ,” řekl 45letý Ivan z chorvatského Splitu, který na úterní ceremonii přicestoval z ciziny. Stavbu mostu na ceremonii, která se při této příležitosti v úterý konala i ve městě Dubrovník, vyzdvihl i chorvatský premiér Plenkovič. Jmenoval přitom výhody, které Chorvatsku most přinese ještě před vstupem do schengenské zóny. “Tento most není luxusem, je pro nás nezbytností… Toto je pro Chorvatsko úžasný den, “ řekl.

Nové dopravní propojení ukončí zdlouhavé čekání na bosenských hranicích, které bylo dosud nutné překročit dvakrát. Podle AFP jde o jeden z nejambicióznějších infrastrukturních projektů Chorvatska od vyhlášení jeho nezávislosti na bývalé Jugoslávii v roce 1991. Bosna a Hercegovina si po krvavém rozpadu jugoslávské federace zachovala přístup k pobřeží Jaderského moře, ale malý výběžek jejího území protíná území Chorvatska, v důsledku toho až dosud zbývalo přibližně 90 obyvatel. města Dubrovník, odříznutých od zbytku země.

Avizovanému otevření Pelješackého mostu však předcházelo několik problémů a sporů. Chorvatsko udělalo první kroky k realizaci mostu v roce 2007, ale o pět let později se projekt z důvodu rozpočtových omezení zastavil.

V roce 2017 vyčlenila Evropská unie, jejímž členem se Chorvatsko stalo v roce 2013, za tímto účelem 357 milionů eur, což představuje zhruba 85 procent všech nákladů. V roce 2018 byla na výstavbu mostu vybrána čínská firma – jde o první významnou čínskou účast na infrastrukturním projektu v této balkánské zemi, uvádí AFP. Bosenští představitelé si stěžovali, že most zkomplikuje námořní dopravu a zabrání velkokapacitním plavidlům vplout do Neumu – jediného přístavu Bosny a Hercegoviny. Záhřeb ve snaze urovnat tento spor nakonec souhlasil, že most bude vysoký 55 metrů, ačkoli to znamenalo nárůst nákladů.

AFP, TASR

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading