Volkswagen si udržuje pozitivní výhled

Volkswagen uvedl, že očekává dosažení horního konce svého cílového rozpětí zisku pro rok 2022, protože se uvolní úzká místa v dodavatelském řetězci. V letošním roce hodlá uvést značku Porsche na burzu navzdory svému generálnímu řediteli. Akcie Volkswagenu ve čtvrtek po výsledcích za druhé čtvrtletí vzrostly o 2,4 %, protože německá automobilka uvedla, že je přesvědčena, že produkce ve druhém pololetí vzroste.

Reklamy

Společnost, která zaznamenala v prvním pololetí pokles dodávek o pětinu, očekávala, že letos celkově vzrostou směrem k dolní hranici předpokládaného rozmezí 5 % až 10 %. Ale vyšší ceny a pokračující opatření na snižování nákladů umožní, aby stále dosahovala na horní hranici cílového rozmezí provozní marže 7–8,5 %, řekl finanční ředitel Arno Antlitz. Finanční ředitel odmítl názor, že by včasné varovné signály recese mohly způsobit problémy s poptávkou, a zdůraznil sílu čínského trhu a stále plné knihy objednávek Volkswagenu.

“Uvědomujeme si výzvy pro rok 2023, ale jsme částečně optimističtí,” řekl Antlitz. “Tyto knihy objednávek nás přenesou minimálně do prvního čtvrtletí roku 2023.” Antlitz také uvedl, že práce na kotaci sportovní luxusní značky Porsche pokračovaly „s větším důrazem než dříve“. Poté, co změna vedení minulý pátek vyvolala otázky ohledně plánů. Šéf Porsche Oliver Blume nahradí 1. září Herberta Diesse ve funkci generálního ředitele Volkswagenu.

Změna ředitelů nepřinese změny

Rozhodnutí nechat Blumea, který bude zároveň generálním ředitelem Volkswagenu i Porsche – které vyvolalo kritiku investorů kvůli obavám. Rozhodnutí by mohlo poškodit IPO Porsche – nebylo „dočasné“, řekl Antlitz, přičemž Blumeova mzda byla rovnoměrně rozdělena mezi obě pozice. Protože problémy s výrobou v první polovině omezily produkci v objemových segmentech. Prémiové značky posílily finance Volkswagenu, přičemž Audi zaznamenalo 51% skok v provozním zisku a Porsche o 22%, zatímco u Volkswagenu kleslo o 8%.

“Celkově čísla ukázala, že se hospodaření zlepšuje s pokračujícími přínosy cenových efektů v celé skupině,” napsal analytik společnosti Bernstein Daniel Roeska. Konkurenční automobilka Stellantis ve čtvrtek uvedla, že silná cenová síla a prodeje vozů s vysokou marží, včetně elektromobilů, pomohly překonat prognózy zisku v prvním pololetí, a to navzdory protivětru z inflace energií a surovin a nedostatku polovodičů.

Pokles provozního zisku Volkswagenu na 4,7 miliardy eur (4,81 miliardy dolarů) před mimořádnými položkami ve druhém čtvrtletí stále překonal očekávání sedmi analytiků oslovených společností Refinitiv ve výši 4,6 miliardy eur. Volkswagen vykázal v prvním čtvrtletí neobvykle vysoký provozní zisk ve výši 8,5 miliardy eur. Uvedl, že to bylo z velké části způsobeno pozitivními efekty komoditního zajištění a nebylo to hotovostní.

Naproti tomu světové ne. Automobilka uvedla, že výsledek za druhé čtvrtletí zahrnuje ztráty z derivátů ve výši přibližně 2,4 miliardy eur, zejména kvůli zajištění surovin. “Před těmito ztrátami účetní hodnoty se základní výkonnost během dobrého prvního čtvrtletí 2022 dokonce zlepšila,” dodal. Uvedla, že měsíční objem výroby v celé skupině se ke konci druhého čtvrtletí výrazně zlepšil. Zejména poté, co se v Číně zrušila omezení týkající se koronaviru.

Admin
Author: Admin