Plán vedení radnice je jasný, na léto a nejlépe na trvalo zrušit tramvaje jedoucí skrze centrum města, a to jako důsledek rezidentního parkování, kdy mezi sebou kličkují auta zásobování s vozy tramvajové linky 4 a polookružní linky 9, které za den převezou 45 tisíc lidí právě mezi Hlavním nádražím a Českou. Tímto by tito cestující a zvláště starší generace přišli o přímé spojení skrze centrum města. Velká řada z nich by musela docházet od zastávek z okraje historického centra k doktorům, obchodům, knihovně, muzeím a kostelům. Mnozí z nich jsou však odkázáni právě na MHD v centru, neboť z okrajových zastávek historického centra ke svému vzdálenému cíli nedojdou.
Linka 4 by měla projíždět ulicí Husovou a Nové Sady k Hlavnímu nádraží a to obousměrně, vynechala by tak úplně Českou. Linka 9, by pak měla jet od Moravského náměstí přímo k Hlavnímu nádraží a dále přes Nové sady a Husovou na Českou a dále po trase na Lesnou. Ta by tak zůstala společně s linkou 12 osamocená a s nedostatečnou kapacitou na tomto zvláště vytíženém úseku. Zároveň je nutno podotknout, že křižovatka Nové Sady není připravena na takové množství spojů a s velkou pravděpodobností bude především ve špičkách docházet k absolutnímu ucpání této křižovatky tramvajemi ve směru od Hlavního nádraží dále na Šilingrovo nám. nebo Hybešovu. Tento předpoklad vychází z reálné skutečnosti předešlého opatření podobného rázu z minulých let (tehdy opatření kvůli výluce), kdy skrze tuto křižovatku projížděli vozy linek 1, 2, 4, P6, 9, 10. Tedy stejně jak by tomu mělo být nyní.
Na pochopení problému stačí kalkulačka (stačí i ta hloupá a ne v chytrém telefonu), jízdní řády a selský rozum. Jednoduše tak přijdete ke zjištění, že ve špičce by mělo projet touto křižovatkou v jednom směru (Hl.n. > Šilingrovo nám./Hybešova) za 35 min 48,25 spoje, tj. v průměru by touto křižovatkou měl projet jeden spoj každých 43,5 s. Možná to nevypadá pro některé jako nějaký děs, ale . . . Jednotlivý takt na křižovatce Nové sady je 45 s pro odbočení doprava a v přímém směru 69 s. O křižovatku výše (Šilingrovo náměstí) je takt pro tramvaje jedoucí od Nových sadů 59 s a tramvaj zde pojede v průměru co 46 s. Jak je z čísel patrné křižovatky v dotčené oblasti nejsou natolik propustné, aby byla navrhovaná změna vůbec uvažovatelná za použitelnou. Pokud přeci jen město od svého absurdního návrhu nesleví, můžeme se těšit na každodenní absolutní kolapsy dopravy v okolí Hlavního nádraží, Šilingrova náměstí a Hybešovy ulice.

Dle radního přes dopravu městské části Brno-střed je však potřeba uvolnit centrum města pro pěší a zahrádky. Proto je potřeba zrušit MHD skrze centrum města. To tak má následný přímý dopad na dostupnost služeb pro zvláště starší generaci, ale i osoby o ně pečující, maminky s dětmi v kočárku a turisty. Poměrně dost se tak blíží centrum města k roku 1999, kdy bylo centrum města polomrtvé a to právě kvůli dopravě. Stane se tak díky neodborníkům na radnici opět centrum města polomrtvé a většina obchodů zavře k čemuž začíná směřovat?
Admin
Author: Admin

1 thought on “Centrum města bez tramvají? Městská část Brno-střed by je ráda zrušila.

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading