Bezprostředně před celostátními varovnými stávkami pracovníků veřejné dopravy tento pátek vyzvaly FDP a CDU k omezení práva na stávku.
Stávky v oblastech, jako je železniční doprava, by se nedotkly pouze zaměstnavatelů zapojených do konfliktu, ale také mnoha občanů a společností v Německu, které se spoléhaly na přepravu cestujících a zboží po železnici, řekl Pascal Kober, mluvčí politiky trhu práce za parlamentní skupinu FDP pro Tagesspiegel (páteční vydání).
Kromě nepřiměřených nároků na zákazníky jsou to i velké ekonomické škody, říká Kober. „Stávky tohoto typu a v tomto rozsahu proto vyvolávají otázku přiměřenosti, a tedy i úvahy o nutnosti zákonné úpravy,“ uvedl. “To zahrnuje, zda by například rozhodčí řízení mělo nejprve nabýt účinku.”
Ze strany opozice se také znovu objevily výzvy k užší regulaci pracovních sporů. „Nikdo nechce zakázat stávky,“ řekla Tagesspiegel Gitta Connemannová, federální předsedkyně pracovní skupiny CDU pro střední podniky a hospodářské odbory . „Úderné kladivo“ zasáhne nesprávné lidi. „Stávka ano – ale ne takhle.“ Tento typ stávky ohrožuje Německo jako obchodní místo a je nezodpovědný s ohledem na provoz důležité infrastruktury. “Stávka nesmí být první možností, ale musí být poslední možností,” řekl Connemann. Vyzvala k povinnosti oznamovat stávky alespoň čtyři dny předem, aby úřady mohly zřídit pohotovostní službu pro provoz zvláště kritické infrastruktury, jako jsou nemocnice nebo domovy důchodců. “Tyto typy pravidel jsou v jiných zemích zavedeny již dlouhou dobu.”
FDP a CDU dostávají podporu od profesora pracovního práva Gregora Thüsinga. Kritizoval skutečnost, že neexistují přesné předpisy. “V praxi se to obvykle scvrkává na skutečnost, že stávky jsou přiměřené, když odbory tvrdí, že jsou přiměřené,” řekl Thüsing deníku. “Politici by měli pravomoc stanovit limity prostřednictvím stávkového zákona.”
Pracovní právník také mimo jiné požaduje, aby stávka byla povolena pouze v případě, že arbitráž selže. Nebo že by stávky měly být vyhlášeny dříve a doprovázeny rozsáhlejšími pohotovostními službami.
SPD tyto plány odmítla. „Právo na stávku je důležitým základním právem a rozhodujícím faktorem pro spravedlivé mzdy a dobré pracovní podmínky,“ řekl deníku mluvčí pro politiku trhu práce za poslanecký klub SPD Sebastian Roloff. “Tarifní autonomie je jádrem sociálně tržního hospodářství a ekonomického úspěchu v Německu,” řekl a poukázal na to, že v Německu se stávkuje relativně málo ve srovnání s jinými zeměmi, jako je Francie, Dánsko, Kanada nebo dokonce Velká Británie. “V souladu s tím je omezení zakázáno.”