Americká FAA nařídila nová pravidla pro dobu odpočinku letušek

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) dokončil nová pravidla, která vyžadují, aby letušky leteckých společností měly mezi směnami alespoň 10 hodin odpočinku, což je akce, kterou Kongres USA nařídil v roce 2018. FAA poprvé navrhla pravidlo v říjnu 2021. Podle stávajících pravidel mají letušky alespoň devět hodin odpočinku, ale za určitých okolností to může být až osm hodin. Úřadující správce FAA Billy Nolen, který je ve funkci od 1. dubna, řekl během tiskové konference na washingtonském národním letišti, že dokončení pravidla trvalo „příliš dlouho“. “Potřebují stejně jako piloti odpočinek,” dodal Nolen.

Sara Nelson, prezidentka Asociace palubních průvodčích zastupující 50 000 pracovníků v 17 leteckých společnostech, uvedla, že pravidlo odpočinku je „bezpečnostní mezera, kterou jsme museli uzavřít“. Za vlády prezidenta Donalda Trumpa pravidlo „bylo zavedeno regulační cestou, aby to zabilo a vyštvalo řadu pracovníků“. Za Trumpa vydala FAA předběžné oznámení o navrhované tvorbě pravidel, ale nikdy nenavrhla nová pravidla navzdory směrnici Kongresu z roku 2018.

Jakmile pravidlo vstoupí v platnost, aerolinky budou mít 90 dní na to, aby vyhověly. FAA odhaduje, že aerolinky budou muset najmout 565 dalších palubních průvodčích za cenu asi 117 milionů dolarů ročně. Airlines for America, obchodní skupina zastupující hlavní dopravce, včetně American Airlines, Delta Air Lines a United Airlines, uvedla, že „nechat si odpočinout a upozornit letušky“ je zásadní pro bezpečnost letectví. Je to vědecky ověřená a na datech založená protiopatření k prevenci únavy.”

Nařízení může přinést problémy Evropským dopravcům

Předsedkyně obchodního výboru Senátu Maria Cantwellová uvedla, že „letušky plní kritické bezpečnostní role jménem létající veřejnosti a dlouho si zasloužily stejné doby odpočinku poskytované pilotům“. Většina amerických letušek obvykle dostává od leteckých společností 10 hodin odpočinku, ale současná pravidla umožňují méně. Poté, co FAA zveřejnila předběžné oznámení o plánovaných pravidlech v roce 2019, Delta oznámila, že do února 2020 nařídí požadavek 10hodinového odpočinku. “Jsme rádi, že se nové pravidlo bude vztahovat na celé odvětví a zajistí, že letové posádky jiných leteckých společností dostanou zbytek, který potřebují k udržení našeho nebe v bezpečí,” uvedl Delta v prohlášení. Nařízení bude závazné pro všechny dopravce, kteří operují v USA. Znamená to tak zásadní dopad i na Evropské společnosti, které se výrazně potýkají s nedostatkem personálu. 

foto Lufthansa

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →