Airbus a CFM International budou v příštích letech testovat motor na kapalný vodík namontovaný na trupu A380. Francouzský výrobce 22. února podepsal smlouvu o partnerství se společností CFM, společným podnikem General Electric a Safran Aircraft Engines, o spolupráci na programu demonstrací technologie vodíkového pohonu, jehož spuštění se očekává v polovině tohoto desetiletí.

Reklamy
V září 2020 Airbus odhalil tři koncepty prvního komerčního letadla s nulovými emisemi na světě, které by mohlo být uvedeno do provozu do roku 2035. Každý koncept představuje jiný přístup k dosažení letu s nulovými emisemi, zkoumá různé technologické cesty a aerodynamické konfigurace, aby podpořil ambice společnosti dekarbonizace celého leteckého průmyslu. Místo toho se všechny spoléhají na vodík jako svůj hlavní zdroj energie – možnost, o které Airbus říká, že je extrémně slibná jako čisté letecké palivo a pravděpodobně bude řešením pro letectví a mnoho dalších průmyslových odvětví, jak splnit klimaticky neutrální cíle.
Podle oznámení společnost CFM upraví spalovací komoru, palivový systém a řídicí systém turbodmychadlového motoru GE Passport pro provoz na vodík. Motor americké výroby byl pro tento program vybrán kvůli jeho velikosti, pokročilému turbodmychadlu a parametrům průtoku paliva. Bude namontován podél zadní části trupu testovacího letounu, což umožní monitorování emisí motoru, včetně kondenzačních kondenzátů, nezávisle na emisích motorů, které letoun pohánějí. CFM provede rozsáhlý program pozemních zkoušek před letovými zkouškami A380.

Od představení našich konceptů ZEROe v září 2020 je to nejdůležitější krok, který společnost Airbus učinila, aby zahájila novou éru letectví na vodíkový pohon. Využitím zkušeností amerických a evropských výrobců motorů při vývoji technologie spalování vodíku vysílá naše mezinárodní partnerství světu jasnou zprávu, že naše odvětví je odhodláno učinit lety s nulovými emisemi skutečností, řekla Sabine Klauke, technická ředitelka Airbusu.

Plán na nulové emise je slibný

Výrobce motorů a Airbus spojuje jejich ambice splnit slib zástupců společnosti při podpisu cíle Air Transport Action Group dosáhnout v říjnu 2021 čistých nulových emisí CO2 v leteckém průmyslu do roku 2050 vývojem a testováním technologií potřebných k vytvoření nulových emisí. Airbus má dlouhodobý vztah se společností CFM a jejími mateřskými společnostmi GE Aviation a Safran Aircraft Engines. Toto partnerství umožnilo společnostem společně dosahovat vynikajících výsledků při dodávání vysoce výkonných produktů, které splňují potřeby zákazníků v oblasti letectví.

Schopnost spalovat vodík je jednou ze základních technologií, které vyvíjíme v programu CFM RISE. Spojením společných schopností a zkušeností CFM, našich mateřských společností a Airbusu jsme vytvořili tým snů, který předvede možnosti vybudování vodíkového pohonného systému, řekl Gaël Méheust, prezident a generální ředitel CFM.
Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading