• 04/07/2022 01:36

Administrativa Bidena jedná o odvrácení patové situace v oblasti letectví sítěmi 5G

Boeing 737-800 společnosti American Airlines vybavený radarovými výškoměry, které mohou být v rozporu s telekomunikační technologií 5G, lze vidět letět 500 stop nad zemí při konečném přiblížení k přistání na letišti LaGuardia v New York City, New York, USA, 6. ledna , 2022. REUTERS/Bryan
Stránka navštívena: 2381
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 31 Sekund

Bidenova administrativa spolupracuje s bezdrátovými operátory, leteckými společnostmi, výrobci letadel a klíčovými federálními agenturami na vyřešení hrozící krize v oblasti letectví, řekl agentuře Reuters vysoký představitel administrativy. Letecké společnosti se připravují na zrušení značného počtu osobních a nákladních letů v nadcházejících hodinách, aby se připravily na novou službu 5G C-Band společností AT&T  a Verizon, která začne ve středu, po pondělním varování před „katastrofickými“ dopady.

Let Southwest Airlines vybavený radarovými výškoměry, které mohou být v rozporu s telekomunikační technologií 5G, letí 500 stop nad zemí při konečném přiblížení k přistání na letišti LaGuardia v New Yorku, New York, USA, 6. ledna 2022. REUTERS/Bryan Woolston
Let Southwest Airlines vybavený radarovými výškoměry, které mohou být v rozporu s telekomunikační technologií 5G, letí 500 stop nad zemí při konečném přiblížení k přistání na letišti LaGuardia v New Yorku, New York, USA, 6. ledna 2022. REUTERS/Bryan Woolston

Letecké společnosti chtějí, aby bezdrátoví operátoři nezapínali některé bezdrátové věže poblíž letištních ranvejí ve snaze vyhnout se většině narušení letů. Bílý dům chce „řešení, které maximalizuje nasazení 5G a zároveň chrání leteckou bezpečnost a minimalizuje narušení cestování cestujícími, nákladní operace a naše ekonomické oživení,“ uvedl mluvčí Bílého domu.

Federální úřad pro letectví (FAA) varoval, že potenciální rušení by mohlo ovlivnit citlivé palubní přístroje, jako jsou výškoměry, a výrazně ztížit provoz za nízké viditelnosti. Aerolinky v neděli požádaly, „aby bylo 5G implementováno všude v zemi s výjimkou přibližně 2 mil (3,2 km) od letištních ranvejí“ na některých klíčových letištích.

Diskuse se soustředí kolem tohoto návrhu, který by také umožnil, aby asi 90 % nasazení bezdrátových věží pokračovalo vpřed, uvedly zdroje Reuters, ačkoli by to mělo dopad na nasazení 5G v blízkosti mnoha velkých populačních center. Dva další zdroje uvedly, že aktivace by vyžadovala zpoždění asi 500 věží.

Generální ředitel Alaska Airlines Ben Minicucci v úterý v prohlášení uvedl, že „existuje vážná hrozba nárůstu zrušení, zpoždění a odklonění našich osobních a nákladních letů, pokud nebudou okamžitě přijata opatření“. AT&T a Verizon, které loni vyhrály významné spektrum C-Band v aukci v hodnotě 80 miliard dolarů, se 3. ledna dohodly na vytvoření ochranných pásem kolem 50 letišť, aby se snížilo riziko rušení, a podnikly další kroky k omezení potenciálního rušení na šest měsíců. Dohodli se také na odložení nasazení o dva týdny do středy. Jakákoli dohoda by však vyžadovala, aby Verizon a AT&T souhlasily s novým zpožděním některých služeb 5G. V úterý to nekomentovali.

Generální ředitel Verizonu Hans Vestberg řekl zaměstnancům 4. ledna, že dopravce nemůže vidět problém s bezpečností letectví proti síťím 5G, ale neochotně souhlasil s dvoutýdenním zpožděním, které vyprší ve středu. Generální ředitelé velkých amerických osobních a nákladních dopravců v pondělí uvedli, že nová služba 5G by mohla způsobit nepoužitelnost značného počtu širokotrupých letadel,včetně těch, které se používají na vnitrostátní dopravě, ať je řeč o Boeingu 737 či Airbusu A 320 Family, či jiných letadlech využívaných napříč USA, které využívají moderní techniku pro přiblížení „potenciálně by mohli uvíznout desítky tisíc Američanů v zámoří“ a způsobit chaos pro vnitrostátní americké lety.

“Pokud naše hlavní uzly nebudou povoleny k létání, drtivá většina cestující veřejnosti, nákladní dopravy bude v podstatě uzemněna,” napsali generální ředitelé American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines, Southwest Airlines a další.

Reuters

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %