11 let od tragické nehody osobního vlaku u Splitu

V blízkosti Kaštely vykolejil osobní vlak ze Záhřebu do Splitu. Zemřeli 4 cestující a více než 50 bylo zraněno. Psalo se 25.7.2009.

Reklamy

Naklápěcí osobní zastávkový vlak vyrazil kolem poledne před stanicí Sadine v Rudine u Kaštela. Sanitky a příslušníci horské záchranné služby okamžitě dorazili na místo nehody. Záchranu znesnadnil nepřístupný terén.

Železniční trať byla až do dalšího rozhodnutí uzavřena a cestující byli do jižní Dalmácie dopravováni autobusy. Policie zahájila vyšetřování havárie. Chorvatská televize uvedla, že železniční trať v této části byla před dvěma lety (2007) renovována, zatímco vlak byl nedávno zkontrolován.

Zranění byli převezeni do nemocnice ve Splitu, kde byl očekáván nouzový stav, a někteří cestující byli stále uvězněni pod vlakem, později byli zachráněni. Podle policie bylo ve vlaku asi 90 cestujících.

Chorvatský webový portál Index.hr uváděl, že k ještě vážnější nehodě by mohlo brzy dojít, když chorvatské železnice poslaly své pracovní vozidlo na pomoc, ale její brzdy selhaly asi půl kilometru před místem nehody. Pracovní souprava se zastavila, když doslovně proletěla okolo vykolejeného vlaku a zastavila vykolejená 300 metrů od vlaku, informoval portál.

Nehoda byla očekávaná
Na možnost nehody naklápěcího vlaku v Chorvatsku poukázal o pět let dříve významný německý soudní znalec Vatroslav Grubišić, který vysvětlil, že naklápěcí vlaky nebyly testovány na provoz na chorvatských tratích. Sám měl podezření, že také nebyli postaveny podle požadovaných standardů, což by podle něj mohlo vést k nehodě s katastrofickými následky. To se nakonec ukázalo, že bylo doslovně výstižné, proč se stala tato tragická nehoda. Nesprávně vyrobená jednotka dle požadavků HŽ s naklápěním.

V nejméně vhodnou dobu se naklápěla v zatáčce, co přineslo vykolejení soupravy, která se otřela o skály v zatáčce. Díky čemuž došlo k pádu cestujících pod soupravu a okolo vykolejeného vlaku. Všechny další jednotky řady 7 123 byli na základě této nehody se zákazem používání naklápění což vedlo ke zpožďování spojů. Jednotka 7 123-009 byla zešrotována krátce po nehodě. Výše škody dosahovala v přepočtu 40 milionů korun.

Admin
Author: Admin