Foto město Znojmo

Foto město Znojmo

Znojmo odkoupí pozemky a příslušné budovy bývalé hasičské záchranné stanice na Pražské ulici. Rozhodli o tom znojemští zastupitelé na svém zasedání. Město za pozemky a budovy zaplatí 36 160 000 Kč.

Reklamy

Areál bývalé hasičské záchranné stanice se rozkládá na ploše 5440 m2 a skládá ze dvou administrativních budov, které jsou navzájem propojeny, a dále ze samostatných staveb garáží a drobných staveb. Součástí areálu je též nádvoří a manipulační plocha. Město celý areál odkoupí od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, přičemž kupní smlouva musí být uzavřena nejpozději do 9. dubna 2024.

Úřad městu nabídl areál ke koupi na základě výsledků e-aukce. Stát prostřednictvím zmíněného úřadu nabídl areál v dražbě, přičemž dal městu Znojmo možnost po uskutečnění dražby koupit přednostně tento areál za cenu vzešlou z dražby. „Jinými slovy, cena je daná a my nemáme možnost ji jakkoli ovlivnit. Buď areál za tuto cenu koupíme, nebo ne. Ve druhém případě by pak areál získal vítězný uchazeč na základě uskutečněné dražby. Byla by chyba, kdyby se město této možnosti vzdalo. Ztratili bychom tak kontrolu nad touto lokalitou a její budoucnost by byla plně v režii soukromého developera,“ vysvětlila starostka Znojma Ivana Solařová.

Rozhodnutí zastupitelů ocenila starostka Solařová těmito slovy: „Padlo důležité rozhodnutí pro budoucí fungování Městského úřadu ve Znojmě. Děkuji všem zastupitelům, kteří podpořili náš záměr na vybudování moderního a dostupného úřadu pro občany našeho města i navazujícího regionu.“

Starostka současně připomněla strategický záměr vedení města, které chce v místě bývalé hasičské základny postupně vybudovat zázemí pro úředníky z několika odborů městského úřadu, konkrétně ze stávající budovy na Pražské a větší části budovy na nám. Armády. „Díky sestěhování úředníků do jedné budovy ušetříme podle našich propočtů na provozních nákladech minimálně 4 miliony korun ročně, nemluvě o potenciálních úsporách za energie, na které dosáhneme díky instalaci celé baterie solárních panelů na střechu objektu,“ doplnila starostka.

Starostka připustila, že náklady na přestavbu bývalé hasičské základny se mohou v budoucnu vyšplhat až na 100 milionů korun. „Nemáme však na výběr. Budova na náměstí Armády je ve velmi špatném stavu, celá desetiletí do ní město neinvestovalo prakticky ani korunu a její rekonstrukce by vyšla pravděpodobně ještě dráž, prostory na Pražské ulici v budově Policie ČR, kde sídlí náš správní odbor, musíme do konce roku 2026 opustit. Nejrozumnější řešení je podle nás bývalá hasičská základna, jejíž přestavbu můžeme realizovat ve více etapách a můžeme tam postupně přesouvat jednotlivá pracoviště úřadu,“ nastínila směr úvah starostka. „Když vezmu potenciální roční úspory na provoz úřadu, tak se bavíme o návratnosti investice v horizontu 20 až 30 let, což mi připadá poměrně komfortní a ekonomicky smysluplné. Nehledě na možnost získat dotace,“ dodala starostka. Podrobnosti záměru včetně rozpočtu a podrobnějšího harmonogramu připraví vedení města po uzavření smlouvy o odkupu areálu. „Jakmile nám to úřad umožní, tak hned zadáme statický posudek a zaměření objektu,“ informovala starostka.

Starostka Solařová také vyzdvihla přínosy naznačeného záměru pro občany. „Návštěvníci si vyřídí více záležitostí na jednom místě. Hlavně ale pohodlně zaparkují v areálu, což by například v případě zvažované možnosti přesunout správní odbor, tedy agendu občanských a řidičských průkazů a registrace vozidel, na Horní náměstí do budovy pošty v centru města nebylo možné,“ uvedla. Doplnila, že areál na Pražské je dobře dostupný autem. „Musíme myslet na to, že úřad, zejména agendy v přenesené působnosti státu, slouží občanům celého regionu. Nestačí posuzovat dostupnost úřadu pěšky z centra města, ale i z jiných částí Znojma a taktéž dalších obcí v regionu. Prakticky před budovou je zastávka MAD a v budoucnu počítáme samozřejmě se zvýšenou frekvencí městské autobusové dopravy, abychom zvýšili dopravní dostupnost pro všechny občany. Mimochodem, budova hasičské stanice je jen pět minut chůze od stávajícího správního odboru na Pražské 59, takže to v tomto ohledu až taková změna nebude,“ upřesnila starostka.

Areál bývalé hasičské základny je v územním plánu vedený jako plocha pro občanské vybavení veřejného charakteru. „To mimo jiné znamená, že část areálu můžeme v budoucnu využít také pro další úřady, charitní zařízení, nouzové ubytování či sociální bydlení, vzdělávací instituci, ale třeba i menší park,“ naznačila další možnosti starostka Solařová. „Rozhodně je to jedinečná nabídka a my nesmíme váhat. Za takovou cenu těžko seženeme pozemky na takto lukrativním a dostupném místě, což mohu jako architekt s čtyřicetiletou praxí potvrdit. Jednoznačně souhlasím s tím, že Znojmo potřebuje novou a moderní budovu, jako mají v jiných městech. Jsem rád, že nám Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabídku na odkup bývalé hasičské zbrojnice za tuto cenu předložil,“ uzavřel znojemský radní Radomír Kaman.

TS Znojmo

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading