» Domů » Silniční doprava » Automobilky » Zapomenuté projekty » Zapomenuté studie: Mercedes Vision GST (2002)

Zapomenuté studie: Mercedes Vision GST (2002)

Každou chvíli, když uvidíte to umpteenth nové auto, možná si říkáte, jestli to trh opravdu potřebuje. Tato otázka se objevovala často na počátku roku 2000, protože během této doby sortiment produktů rostl a diverzifikoval se silněji než kdykoli v historii. Výrobci vyplnili všechny stávající segmenty a kategorie a vymysleli nové.

Když Mercedes v Detroitu v roce 2002 představil koncept Vision GST, což je zkratka pro Grand Sport Tourer, společnost udělala toto: vymyslet typ auta, který ještě neexistoval. A abych odpověděl na původní otázku: Ano, to bylo nutné, protože Mercedes nikdy nedělá nic, aniž by viděl jasnou příležitost.

Už tehdy nejhlubší znalci značky věděli, že koncepční vozidlo Mercedes s přídavkem „Vision“ není studie sama pro sebe, ale pohled na model, který bude na trhu během pár let. To byl případ SLR McLaren a měl být později zopakován u CLS a GLK . Za odvážnějšími řešeními, jako jsou velká dvířka s otevíráním kufru či prostoru pro cestující, skrýval Vision GST projekt, který už byl velmi dobře definován.

Mercedes si byl vědom společenské tendence, která se v té době stále více rozšiřovala, a to takzvaných patchworkových rodin, která vznikla spojením dvou bohatých rozvedených lidí, z nichž každý měl několik dětí, kteří někdy museli cestovat s celou skupinou v závěsu. Lidé, kteří mohli používat auto s více než pěti sedadly, ale komu se nelíbila představa dodávky, minibusu nebo kombi se třetí řadou sedadel, chtěli podobný koncept, který na trhu chyběl.

Grand Sport Tourer tuto potřebu splnil prostorným a všestranným interiérem, který nabízí šest pohodlných sedadel ve třech řadách nebo velký kufr. Na půli cesty mezi kombi a SUV se objevil také rafinovaný a elegantní design, který byl vyvinut v délce pěti metrů a předjímá moderní koncept crossoveru. Tento koncept byl kopírován téměř ve stejnou dobu jako Chrysler’s Pacifica, která byla v té době pod stejnou firemní střechou s Mercedesem.

Na NAIAS 2004, přesně dva roky po svém prvním vystoupení v Detroitu, byl Vision GST představen na stejném místě s tělem, které už bylo velmi blízko finální verzi. Takže tam teď byly normální dveře, méně odvážný řez sloupku D, zadní světla s horizontálními prvky, které se blížily standardním světlům, a méně futuristický interiér.

V této variantě debutoval zajímavý hybridní pohon, který se skládal z turbodieselu V8 o výkonu 250 koní 400 CDI v kombinaci s 50 kW elektrickým modulem s baterií za třetí řadou sedadel. Nic takového se nikdy nedostalo do série, která v tomto případě následovala příkladu prvního prototypu, který byl vybaven 5,5litrovým osmiválcem o výkonu 360 koní.

Poslední koncepční vozidlo GST, které bylo představeno v Paříži na konci téhož roku a bylo pojmenováno Vision R, bylo konečné a také očekávalo název produkčního modelu, který měl přijít na trh krátce poté jako R -Třída. Měl osvětlení a interiér velmi podobný SUV ML (W 164), se kterým sdílel základnu a mechaniku, a byl kratší než dva předchozí prototypy.

Protože standardní třída R přišla na trh ve dvou verzích: 4,92 metru dlouhá s rozvorem 2,95 metru a verze prodloužená o 25 cm, se 6 a 8válcovými motory (včetně 475 koní 63 AMG), 7stupňovou automatická převodovka a pohon zadních nebo všech kol. Oba bylo možné objednat se šesti samostatnými sedadly nebo jako pětimístné nebo sedmimístné varianty s konvenční třímístnou lavicí ve druhé řadě vzadu.

Kariéra Mercedesu třídy R trvala pouze jednu generaci, která skončila v roce 2013 (v Číně až v roce 2018) bez přímého nástupce, ale zanechala za sebou „rozšířenou rodinu“ SUV a nespočet crossoverů.

Admin
Author: Admin


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes