» Domů » Železnice » Zákon o odvrácení železniční stávky v USA – schválila Sněmovna reprezentantů

Zákon o odvrácení železniční stávky v USA – schválila Sněmovna reprezentantů

Foto Pixabay

Americká Sněmovna reprezentantů odhlasovala nestranickou většinou návrh zákona, který má odvrátit další hrozící železniční stávku v nákladní dopravě.

Pro text, který prosazuje předběžnou mzdovou dohodu ze září, hlasovalo ve středu 290 poslanců – proti bylo 137 poslanců. O návrhu nyní musí hlasovat Senát. Schválení se očekává i v horní komoře Kongresu. Od 9. prosince hrozí stávka a ve vánočním čase by mohla ochromit logistické řetězce. Stávka železniční nákladní dopravy byla původně odvrácena na poslední chvíli v polovině září prozatímní dohodou. Ne všechny odbory ale s dohodou souhlasily. Vadí jim mimo jiné, že neexistují placené “sick days”. Sněmovna reprezentantů nyní schválila druhý návrh zákona, který by zaměstnancům umožnil sedm dní placené nemocenské dovolené. Tento návrh nyní míří do Senátu. Zda však bude pro projekt většina, se teprve uvidí.

Stávka by mohla tvrdě zasáhnout americkou ekonomiku: mnoho důležitých komodit a potravin se přepravuje po železnici a i krátká stávka by narušila dodávky na několik dní. Vzhledem ke slabé ekonomice a vysoké inflaci je stávka považována za nebezpečnou a podle odhadů průmyslu by mohla stát jednu až dvě miliardy dolarů denně.

Americký prezident Joe Biden již dříve vyzval vůdce demokratů a republikánů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu, aby zabránili stávce. Demokrat Biden zdůraznil, že i když se zdráhal zasahovat do jednání mezi zaměstnavateli a odbory, ochromující stávce musí být odvrácena. Odbory ostře kritizovaly prezidenta USA za zasahování. Obviňovali ho, že nebere vážně zájmy zaměstnanců, zejména s ohledem na sick days.

Foto Pixabay

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes