Wiener Linien poprvé kupují autobusy na vodíkový pohon

Wiener Linien budou od května letošního roku testovat provoz vodíkového autobusu. Mají v plánu těmito vozy obsluhovat celou linku 39A.

Vídeňský poskytovatel městské hromadné dopravy Wiener Linien každých osm let obnovuje svou autobusovou flotilu. Pro obnovu spadají na rok 2021 chtějí využít nejen elektrobusů, ale také vozů na vodíkový pohon. Testovat tento typ autobusu začnou v květnu 2020. V plánu je pořídit 10 vodíkových autobusů, které budou obsluhovat linku 39A. Pro tyto potřeby zřídí dopravce tankovací stanici v garáži Leopoldau.

Vysoké investice do elektrobusů

Wiener Linien původně počítaly při nákupu elektrobusů s malými autobusy pro pár cestujících. Z důvodu nevýhodnosti takového nákupu se rozhodli raději pořídit 62 nových dvanácti metrových elektrobusů, které by měli být dodávány postupně mezi lety 2022 až 2027, a měli by se objevovat na celkem 7 linkách, z čehož by linky 57A a 61A byly obsluhovány pouze elektrobusy. Pro potřeby nočního nabíjení musí být zřízena vlastní E-garáž v Siebenhirten. Celkové náklady pro tuto elektrobusovou akci vyjdou Wiener Linien na 170 milionů eur.

Největším problém při přechodu na elektrobusy způsobuje jejich kratší dojezdová vzdálenost i menší kapacita vozu. Oproti nim jsou z tohoto pohledu vodíkové autobusy ve výhodě. Elekrobusy musí být nabity každých 80–120 km a celková ujetá vzdálenost autobusu nesmí za den přesáhnout 400 km. Také kapacita vozu může způsobovat dopravci problémy. Při porovnání s běžným dieselovým autobusem se do elektrobusu vejde o třetinu cestujících méně, což je způsobeno vysokou hmotností baterií autobusu.

Tato nevýhoda není ovšem problémem na linkách s delšími intervaly jak je tomu právě v Siebenhirten. Nasazení elektrobusů do centra města, kde jsou intervaly mezi jednotlivými spoji velmi krátké, neumožňují nasazení elektrobusů. „Spočítali jsme, že pokud bychom chtěli zajistit 100% přechod na elektrobusy se zajištěním stávající kapacity, potřebovali bychom o 273 autobusů více než máme nyní,“ uvádí Peter Wiesingen, vedoucí oddělení vozového parku.

To ovšem znamená, že jeden elektrobus vyjde na nákladech na trojnásobek dieselového autobusu. Navíc k tomu musí být započtena také velmi nákladná infrastruktura, což dělá z elektrobusů pro použití na linkách s častými spoji zbytečně předraženou hračku. Díky tomu by se ke slovu mohli dostat vodíkové autobusy, které zatím nejsou bohužel vyráběny sériově.

Diesel nadále zůstane jako opora celé flotily

Oporou celého autobusového parku budou nadále dieselové vozy s emisní normou Euro 6. Takovýchto vozů chce Wiener Linien pořídit od roku 2022 na 325 kusů, a to jak sólo vozů, tak kloubových osmnácti metrových vozů. K nim by se měl přidat nákup 62 dvaceti metrových autobusů. Celková objednávka by měla přijít na 145 milionů euro a má být rozdělena do dvou částí.

Také ÖBB vyzkouší alternativní pohon pro své vlaky

Ještě letos by rakouské dráhy ÖBB rády vyzkoušeli vlak na vodíkový pohon.

upraveno z ORF, futurezone.at

Admin
Author: Admin