Kvůli výstražné stávce toto pondělí v Rakousku nejeli vlaky. Soukromý železniční dopravce Westbahn požaduje oddělení dceřiné společnosti ÖBB odpovědné za infrastrukturu.

Zaměstnanci provozovatele železniční sítě ÖBB Infrastructure na začátku týdne přestávají pracovat na 24 hodin. Odborový svaz Vida k tomu vyzval. Podle Rakouských spolkových drah (ÖBB) to znamená, že po celém Rakousku a přes hranice nemohou celý den jezdit žádné vlaky. Šéf Westbahn Thomas Posch označil situaci za „nepřijatelnou“. Stávka podle něj poškodila i zákazníky konkurentů, jako je Westbahn. Obraz železniční dopravy bude dnem stávky “trvale poškozen”, uvedl Westbahn v nedělním prohlášení.

„Tolik vychvalovaná ‚rakouská železniční země‘ musí být schopna udržet cestující v provozu, i když sociální partneři tvrdě vyjednávají. Oba jednatelé Westbahn, Florian Kazalek a Thomas Posch, vysvětlili, že situacím, jako je současná stávka, by se v budoucnu dalo předejít poskytováním infrastruktury státním orgánem nezávislým na ÖBB. Potřebujeme „oddělit infrastrukturu a osobní dopravu“.

Konkurent ÖBB požaduje, aby železniční infrastruktura zůstala v rukou státu. Jen tak lze „vzhledem k existujícímu know-how, potřebné finanční síle a dlouhodobé stabilitě zaručit rozvoj a rozšiřování sítě pro využití operátory“. Odborový svaz Vida a Hospodářská komora zodpovědné za zaměstnavatele původně prohlásily, že jejich jednání o kolektivním vyjednávání v neděli ráno byla neúspěšná. Obě strany se navzájem obviňovaly. Odbory chtějí dosáhnout paušálního zvýšení mezd o 400 eur – což by podle zástupců zaměstnanců znamenalo průměrné navýšení kolem 12 procent. ÖBB Infrastructure nedávno nabídla 8,4 procenta. Odbory Vida přitom nevylpoučili další stávky.

foto WESTbahn

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

By redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém