Namísto současného “zaplítvávání” železničních tratí a vedle neustále pokračující dostavbě dálnice mezi Bratislavou a Košicemi by se měl realizovat projekt vysokorychlostního železničního spojení Prahy a Košic novou jižní trasou s napojením na síť vysokorychlostních tratí v Evropě s cestovní rychlostí do 400 kilometrů za hodinu. Navrhuje to institut středoevropských studií IstroAnalytica, podle kterého je Slovensko v této oblasti v prodlení oproti jiným zemím Evropské unie (EU) o více než 30 let.

Tato trať by podle institutu Slovensko stála přibližně 10 miliard eur. Konstatuje, že modernizace železniční trati Bratislava – Žilina dosud stála téměř 2 miliardy eur a vlaky na této trase zrychlily o 8 minut, v přepočtu tak každá ušetřená minuta stála 250 milionů eur. Institut zároveň poukázal na to, že do dálnice Bratislava – Košice Slovensko investovalo a ještě k dokončení investuje dohromady více než 8 miliard eur. Trať, kterou navrhuje institut, by mohla být podle analýzy uvedena do provozu v roce 2035.

Institut podotýká, že Slovensko přepraví železnicí třikrát méně lidí, jak je to v průměru v jiných vyspělých zemích EU. “Dotažení se na evropský průměr by kromě uvolnění cest pomohlo i životnímu prostředí. V ekonomice by se výstavba a provoz dodatečných železničních tratí projevila novými pracovními příležitostmi, “dodal.

Hlavní část pasažérů by podle analýzy mohla být přepravena mezi Bratislavou, Zvolenem a Košicemi novou vysokorychlostní železnicí s maximální rychlostí nad 300 km / h. Cesta by tak podle institutu trvala necelé dvě hodiny s jednou možnou zastávkou ve Zvolenu. Navrhuje současně, aby mezi oběma městy bylo denně více spojů, které by zlepšili dopravní obslužnost celého Slovenska, resp. napojili Slovensko na Prahu s dobou cesty do 4 hodin , ale i Vídeň s cestovní dobou 3 hodiny. To by bylo výrazně méně, než dokáže dnes trvat cesta letadlem i s přestupem na MHD a dojezdem do centra města.

Otázkou však zůstává co by na tuto novou trať poslalo za soupravy ŽSSK, která nevlastní žádné vhodné soupravy s rychlostí vyšší, jak 200 km/hod.

Admin
Author: Admin

By Admin