• 04/07/2022 02:28

Vlaky na vodíkový pohon pro Heidekrautbahn – smlouva o výzkumu podepsána

Stránka navštívena: 95
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 50 Sekund

Udržitelnost, ochrana klimatu a obrat v dopravě: Berlín a Braniborsko spoléhají na vlaky na vodíkový pohon i v regionu hlavního města. Náš závazek je hotová věc. Nyní probíhají přípravy.

Použití vlaků na vodíkový pohon v regionu hlavního města je zpečetěné. Státy Berlín a Braniborsko a Niederbarnimer Eisenbahn (NEB) uzavřely jednání o zakázce na výzkum pro Heidekrautbahn, jak v úterý oznámil Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB). Prvními kroky by nyní mohly být přípravy na provoz – zejména rozvoj vodíkové infrastruktury – a pořízení vozidel. Z toho bude těžit i reaktivace hlavní trati Heidekrautbahn, která je součástí projektu infrastruktury 2030. S tímto projektem chtějí Berlín a Braniborsko, Deutsche Bahn a VBB pokročit v expanzi železniční infrastruktury v regionu hlavního města.

Na síti Heidekrautbahn je potřeba sedm vozidel na vodíkový pohon. Jsou pořizovány v rámci celoevropského výběrového řízení. Podle informací je v každém vlaku k dispozici cca 140 míst. Kromě toho by zde měly být informace o cestujících v reálném čase, WiFi, klimatizace a dostupnost. Projekt je financován celkem 25 miliony eur z federálního ministerstva dopravy.

plán rozšíření železnice v severní části Berlína k roku 2030
plán rozšíření železnice v severní části Berlína k roku 2030

Podle VBB budou moci dojíždějící z oblasti severního Berlína Heidekrautbahn do Gesundbrunnenu nejdříve v roce 2030. Na 14kilometrové trase z Basdorfu do stanice S-Bahn Berlin-Wilhelmsruh by měly vlaky znovu jezdit za tři roky. Ostatní koleje až k přejezdové stanici Gesundbrunnen však musí být ještě naplánovány a financovány. Schválení nových tratí se očekává v roce 2027. V roce 2030 by tuto trasu do Gesundbrunnen mohl využívat i Prignitz-Express z Wittenberge.

Podle mluvčího VBB Joachima Radünze proběhly četné diskuse s obyvateli v rámci příprav plánů na rozšíření trasy a zavedení vlaků na vodíkový pohon. Plány dali k projednání mimo jiné odborníci ze spolkových zemí, Deutsche Bahn jako realizátora a svazu dopravy.

„V rámci projektu výzkumu vodíku na Heidekrautbahn se v praxi testují pohony šetrné ke klimatu,“ vysvětlila berlínská senátorka pro životní prostředí Bettina Jarasch. Zvědavá je i na srovnání s dalšími variantami, jako je elektrifikace trasy nebo bateriové vlaky, které budou v metropoli brzy také jezdit. Pro braniborského ministra dopravy Guida Beermanna (CDU) jsou nové vodíkové vlaky na Heidekrautbahn „vlajkovým projektem pro Braniborsko, ale také pro Německo“.

DPA

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %