tramvaj typu Škoda 30T v Bratislavě, foto redakce

tramvaj typu Škoda 30T v Bratislavě, foto redakce

Dopravní podnik patří mezi velkoodběratele elektrické energie, která napájí trakční síť pro trolejbusy a tramvaje. Od poloviny loňského roku zrealizoval několik opatření zaměřených právě na úsporu financí v souvislosti se spotřebou energií. Vzhledem k rostoucím cenám pohonných hmot, výpadkům příjmů samospráv, ale i situaci způsobené pandemií, přichází DPB od roku 2019 o miliony z rozpočtu. Pouze pro rok 2023 bude tento negativní dopad činit 35 milionů eur ročně, proto je třeba zavést i další kroky zaměřené na úsporná opatření uvádí mluvčí DPB.

Reklamy

Zastávky na znamení

Dalším opatřením na snižování nákladů je zavedení všech zastávek na znamení pro autobusovou a trolejbusovou dopravu. To pomůže oproti současnosti snížit částku na provoz téměř o půl milionu eur prostřednictvím úspor na pohonných hmotách při brzdění a rozjíždění. Cestujícím se zase zkrátí jízdní doba v průměru o přibližně 10% v časech mimo dopravní špičku. Mimo jiné také přinese zlepšení tepelného komfortu a méně emisí v městském prostředí.

Tato změna se dotkne jen přibližně třetiny všech zastávek ve městě, jelikož na zbytku zastávek už pravidlo včasného znamení platí. Bratislava se tak zařadí mezi jiná zahraniční, ale i slovenská města – například Nitra, kde podobné opatření šetří finance dopravců už dnes.

Pro cestující stojící viditelně na zastávce se nic nemění. Vozidlo v takovém případě zastaví na zastávce automaticky, stejně i v případě, že se v jejím prostoru již nachází spoj jiné linky. Před vystupováním je zase třeba vždy včas zmáčknout libovolné tlačítko v prostoru pro cestující, kterým cestující oznámí záměr vystoupit, tedy tlačítko na poptávkové otevření dveří nebo tlačítko „stop“.

DPB stanovil přechodné období dvou měsíců, během kterých budou cestující nepřetržitě informováni ve vozidlech i na zastávkách.

Změny v MHD

Od 13.02.2023 se obnovuje takzvaný vysokoškolský grafikon, tedy provoz linky 184 a více spojů přibude na linkách 31, 39 a 87.

 Některé nízko vytížené linky DPB budou pro nepříznivou finanční situaci hlavního města a dopravního podniku od únorového změnového termínu optimalizovány:

  • Trolejbusová linka 45 bude jezdit pouze v ranních a odpoledních špičkách pracovních dnů, v ostatních časech lze využít linky 42 a 49. 
  • Linka 79 v Podunajských Biskupicích bude jezdit každý den jen ve vybraných časech ve špičce ráno a odpoledne, a to v základní trase Stn. Podunajské Biskupice – Lískovec a zpět.
  • Linka 145 spojující Nové město s Kolibou bude jezdit pouze přes pracovní dny, v ostatních dnech lze využít linky 32, 42, 49 a 64 na Kramárech, resp. linku 44 na Kolibě.
  • Linka 147 bude jezdit přes pracovní dny a na Kalvárii zajíždět jen jednosměrně, a to ve směru z Hodžova náměstí na Budkovou. Ze zastávek Kalvárie a Gorazdova ve směru na Hodžovo náměstí lze využít také linku 147 přes Budkovou nebo s přestupem na linky 44 a 47 na Budkovu.
  • Linka 151 bude jezdit přes pracovní dny, v ostatních dnech lze využít tramvaje na Račianské radiálu a Vajnorské radiálu.

Linky, které pro velmi nízkou vytíženost nově zaniknou

  • Linka X70 – oblast Nového Ružinova bude po vybudování řádné zastávky MHD obsloužena linkou 70. Do té doby je možné využít linky MHD ze zastávek Páleniště a Písčiny.
  • Linka 27 – náhradou je použití linky 83, která zastavuje v blízkosti zastávek linky 27. Přístup k nákupnímu centru v lokalitě Dúbravčice bude možný ze zastávky U kříže.
  • Linka 58 – cestujícím z Mírovy kolonie mohou využívat tramvaje ze zastávky Magnetová. Cestující z Technické ulice mají poblíž linky MHD jezdící po Galvaniho a Rádiové ulici.
redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading