Úzkorozchodná železnice Harz je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších atrakcí v pohoří Harz. Pro mnohé je vrcholem projížďka na vozech tažených parními lokomotivami. Tuto technologii lze nyní uvést do formy také v pohoří Harz.

Reklamy

Na otevření nové dílny parních lokomotiv Harzer Schmalspurbahn (HSB) ve Wernigerode se v pátek svezl první parní kůň. Po zhruba třech letech výstavby se nyní uvádí do provozu největší stavební projekt ve více než 30leté historii společnosti, oznámila HSB. Do nové budovy bylo investováno přibližně 15 milionů eur. Ta by se měla stát i turistickou atrakcí – návštěvníci budou mít přístup pravděpodobně od příštího jara. Pro ně je k dispozici návštěvnická galerie se dvěma vyhlídkovými plošinami. Venkovní areál by měl také poskytnout nahlédnutí do techniky parních lokomotiv.

V nové dílně si nyní může úzkokolejná dráha sama provádět údržbu dosluhujících lokomotiv, která je povinná minimálně každých osm let. Doposud musely být stroje přivezeny do durynského závodu parních lokomotiv v Meiningenu, což byl pracný proces a musely být přivezeny po silnici. Navíc by se ušetřily náklady. Nejprve bude šestašedesátiletý „Brockenlok“ 99 7238 v nadcházejícím období rozebrán na jeho více než čtyři tisíce jednotlivých dílů a následně prozkoumán. Podle HSB má 25 parních lokomotiv vyrobených v letech 1897 až 1956. Ne všechny jsou v současnosti provozuschopné.

Nová dílna je asi 70 metrů dlouhá a 35 metrů široká. V hale jsou čtyři koleje, tři z nich jsou napojeny na kolejovou síť, jak oznámila HSB. V hale, pracovních stojanech a dílenských prostorách jsou různé jeřáby, např. pro strojírenství, mechaniku a zpracování kotlů i úklidové a lakýrnické práce. V oddělení technologie vozidel je již pět dalších zaměstnanců, jak oznámila HSB. Celkem se plánuje do dílny nabrat až 15 nových zaměstnanců.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading