Ursula von der Leyen a Zelenskyj vzdaly hold ukrajinským železničářům

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a ukrajinská hlava státu Volodymyr Selenskyj v Kyjevě ocenili 220 000 železničářů v zemi jako zachránce života.

“Nechte toto záchranné lano v chodu,” řekla von der Leyenová po svém příjezdu na vlakové nádraží v ukrajinském hlavním městě v sobotu ráno po vřelém přivítání se Zelenským. Oba zdůraznili, že muži a ženy budou neúnavně udržovat spojení mezi lidmi v těžkých podmínkách ruské útočné války.

Zelenskij a Ursula von der Leyen ve svých projevech na nástupišti uvedli, že ukrajinské obilí bude přiváženo na svět také po železnici. Železnice je nezbytná pro zásobování potravinami, řekl Zelenskyj. Vzhledem k ruskému „teroru“, který trvá již více než 20 měsíců, připomněl nebezpečí práce železničářů, minutou ticha zavzpomínal na mrtvé a udělil medaile zasloužilým zaměstnancům.

Vzhledem k pozastavení letecké dopravy kvůli válce slouží vlaky jako životně důležité spojení mezi Ukrajinou a EU. Existují spojení do Polska a Rumunska, ale také do sousedního Moldavska, které rovněž aspiruje na vstup do EU, jak Zelenskyj zdůraznil při celostátně oslavovaném Dni železničářů. „Naše železnice je víc než jen dopravní prostředek. Je to záruka, že naši lidé, naše ukrajinská ekonomika a stát nebudou odděleny od států EU, které nás podporují,“ řekl. Von der Leyenová připomněla, že do EU byli přiváženi i váleční uprchlíci.

Na své šesté návštěvě Ukrajiny od začátku ruského útoku 24. února 2022 chce von der Leyen jednat se Zelenským o postupu země směrem k Evropské unii. Návštěva nebyla z bezpečnostních důvodů předem ohlášena. Příští středu předloží von der Leyen v Bruselu zprávy o reformním pokroku Ukrajiny. Na základě toho chtějí šéfové států a vlád Evropské unie v prosinci rozhodnout, zda by měla začít přístupová jednání s vládou v Kyjevě. Prezentace zpráv je důvodem cesty.

Foto Síť X @vonderleyen

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Ursula von der Leyen a Zelenskyj vzdaly hold ukrajinským železničářům

  1. Ursula von der Leyen a Zelenskyj vzdaly hold ukrajinským železničářům – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 07/11/2023 at 12:17

    […] Continue reading Ursula von der Leyen a Zelenskyj vzdaly hold ukrajinským železničářům at Tran… […]

Comments are closed.

%d