• 04/07/2022 04:40

Ukrajinský dopravce nakoupí 90 souprav u Stadleru

ByAdmin

Zář 8, 2021 , , ,
Stránka navštívena: 2724
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 21 Sekund
Jednání ukrajinské vlády, UZ a Stadler o velké zakázce kolejových vozidel jsou stále konkrétnější. Už známe počet jednotek, které by byly vyrobeny, a jejich konfiguraci a strany podepisují následné dopisy o záměru. Tendr, ve kterém by Stadler začínal, však zatím nebyl vyhlášen. Také nevíme, zda o objednávku budou mít zájem další výrobci.
Ukrajinské dráhy (Ukrzaliznycia, UZ) nedávno testovaly jednotku Flirt a vyhlásily výběrové řízení na nákup takových nebo podobných vozidel pro obsluhu příměstských linek v okolí Kyjeva. Nyní společnost oznámila, že objednávka elektrických jednotek bude prvním z prvků mnohem většího programu výměny osobních vozidel, který má být stanoven na pětileté období a bude pokrývat všechny segmenty trhu. Rozsah investice by byl bezprecedentní, což by mohly potvrdit informace objevující se v mnoha ukrajinských médiích, že UZ podepsala se Stadlerem záměrný dopis ohledně nákupu 90 vlaků Flirt. Tento dopis by měl předcházet uzavření smlouvy.

90 jednotek v různých konfiguracích

Samotný postup však ještě nebyl vyhlášen, takže jeho podmínky zůstávají neznámé a Ukrajinské dráhy zajišťují, že Stadler bude pouze jedním z potenciálních uchazečů a nebude zvýhodňován, proti jakékoliv možné konkurenci, byť zadání bude nepřímo šité vlastnostem soupravy od Stadleru. Stadler, ukrajinská vláda, UZ a zástupce Švýcarské pojišťovny rizika exportu podepsaly 26. srpna v Kyjevě další memorandum týkající se rozvoje železnic na Ukrajině. Strany potvrdily svou vůli financovat výrobu a dodávky moderních kolejových vozidel při zachování místní přidané hodnoty na Ukrajině, vysvětluje Marta Jarosińska ze společnosti Stadler Polska. Dokument proto není závazný, protože nemá přímé zadání, ani určení, a do značné míry se týká finančních problémů, pouze předchází následným krokům ze strany Ukrajinských úřadů a Ukrajinských drah (UZ). Ukrajinská strana chce získat od výrobce půjčku na jejich nákup a zároveň ho zavázat k výrobě objednaných vlaků na Ukrajině.

Je zajímavé, jak náš partner a spolupráce se má týkat nejen kolejových vozidel, ale také vlaků metra a tramvají pro Kyjev. Samotný UZ by ve skutečnosti objednal 90 vozidel: 60 pro příměstský provoz, 20 pro regionální standard a 10 pro dálkový provoz. Technická specifikace jednotek, které mají být vyráběny pro Ukrajinské železnice, má být podobná jako u sestavy představené v srpnu. Ta nakonec se vrátí na Běloruské železnice (BCz).

Stadler potvrzuje zájem o ukrajinský trh

Zástupce výrobce kolejových vozidel jasně potvrzuje, že dodávky Flirtů na Ukrajinu zatím nejsou jisté a podepsané dopisy o záměru jsou přípravou na výběrové řízení vyhlášené UZ. Plánujeme se toho zúčastnit – prohlašuje. Podle informací, které médiím poskytly Ukrajinské dráhy, by společnost chtěla, aby soutěž byla zahájena letos v září. O očekávaných parametrech měli být informováni i další přední výrobci kolejových vozidel.

Vůz představený v Kyjevě je pětidílný a byl vyroben v závodech Stadler v Minsku. Tato kopie je navržena tak, aby sloužila dálkovým linkám, a proto je rozdělena do tříd – první a druhé. Jak zdůrazňuje Marta Jarosińska, širokorozchodné Flirty jsou navrženy tak, aby byly přizpůsobeny extrémním povětrnostním podmínkám, například ve Finsku nebo Estonsku.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %