Ukončete nástup a výstup, příští zastávka Letiště Brno, Tuřany

Utopie nebo potřebnost pro město vybudovat metro? Na tuto otázku má odpovědět zadaná studie proveditelnosti ze strany města Brna. Má se tak stát až díky záměru odsunout vlakové nádraží z centra města na okraj centra města k řece.

Povrchová doprava už nestačí potřebě cestujících a další její navyšování už není možné. Může za to velká výstavba, ale i množství studentů ve městě, ještě víc pak dojíždějících pracujících do Brna. Denně je potřeba přepravit přibližně 400 tisíc osob MHD z centra města na jeho periferii. Přitom jenom 45 tisíc lidí se přepraví denně mezi Hlavním nádražím a Českou. Tam přitom jezdí 3 linky a ty již kapacitně nestač. Navyšovat počty spojů není možné, protože současný počet vozů MHD a jejich vytíženost je všude na hraně kapacity dopravních možností. Pokud se odsune nádraží k řece nebo jenom přesune pod Petrov, pak bude potřeba dle odhadů navýšit kapacitu až o 60 tisíc cestujících denně. To však nese i své problémy. Proto si představitelé města chtějí vynutit metro, aby výrazně povrchové dopravě pomohlo a zlepšilo se vše okolo tramvajové dopravy v centru města.

Při současném trendu velké výstavby rodinných domů po okraji města a jeho satelitů i snaze o vytlačení regionální dopravy na okraj města, je pak více než potřebné vyřešit, jak a kudy odvést všechny cestující, kteří se nyní dostali do centra města regionální dopravou.

To jestli je opravdu nutné metro a kudy má případně vést, má nyní zjistit studie zadaná městem. V ní se dozvíme podobu podzemky. Metro, lehké železnice, nebo tramvaje pod zemí? Co vyjde levněji a výhodněji? Současně s tím vyvstává otázka pro dopravní podnik, kde pro potřebné vozy má postavit depo metra? A který výrobce samotné vozy dodá?

Admin
Author: Admin