Semmering

Tunel Semmering je v polovině ražby. Do otevření zbývá 7 let

Nejdůležitějších dopravních tepen v Rakousku je železniční trať z Vídně do Grazu a dále do Itálie, nebo Slovinska. Té však v cestě stojí pohoří zvané Nízké Taury, skrze které byla postavená dnes slavná Semmeringbahn. Ta však po letech již nevyhovuje současným požadavkům na rychlost cestování. Proto se před osmi lety začal stavět 27,3 km dlouhý úpatní tunel se stejným názvem, jako nese železniční trať přes pohoří Semmering tunel.

Reklamy
Semmering
Semmering

Stavební práce zdárně pokročili do poloviny. Práce započaly v roce 2012 a předpokládaný termín dokončení tunelu je v roce 2027. Samotná ražba pak začala až v roce 2014. Aby bylo možné razit tunel z pěti míst, byly vyhloubeny celkem 3 pomocné šachty. K tomu se razí z 2 vstupních míst, kde bude vyústění tunelů.

Součástí projektu je i rekonstrukce železniční stanice Mürzzuschlag, ta by měla být dokončena včetně stavby záchytného parkoviště v roce 2021. Místní doprava by tak měla směřovat na nový dopravní uzel u nádraží, kde bude velké záchytné parkoviště.

Železniční tunel je stavěn na rychlost 230 km/h. Jeho severní portál je u města Gloggnitz a jižní se nachází poblíž stanice Mürzzuschlag. Jeho celková délka dosáhne 27 300 metrů a dokončení se plánuje na rok 2027. Nahradí 42 kilometrů dlouhou železniční trať zvanou Semmeringbahn. Po otevření se zrychlí cestování o 15 minut v úseku Graz – Vídeň, což bude absolutně bezkonkurenční pro autobusovou dopravu. Pravděpodobně poté skončí vnitrostátní letecké spojení Vídeň – Graz operované 3xkrát denně.

Trať samotná zůstane zachována, jako kulturní dědictví Unesco. Bude již však sloužit výhradně regionální dopravě. Všechna dálková a nákladní doprava se přesune do tunelu.

Admin
Author: Admin