• 04/07/2022 02:44

Stuttgart 21 bude o miliardu eur dražší

Vizualizace nového hlavního nádraží ve Stuttgartu, jehož uvedení do provozu je plánováno na rok 2025 | Foto: plán b
Stránka navštívena: 128
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 21 Sekund

Železniční projekt Stuttgart 21 má stát o miliardu eur více, než se původně plánovalo.

Vyplývá to ze zprávy poradenské firmy PricewaterhouseCoopers, která má být v příštích týdnech předložena výboru pro audit dozorčí rady Deutsche Bahn. Podle zprávy SPIEGEL je plánováno i mimořádné jednání kontrolního výboru, na kterém se rozhodne o nových zjištěních.

Mluvčí drah nechtěl žádost komentovat. Doposud se na stavbu počítalo s výdaji ve výši 8,2 miliardy eur. Plán pro Stuttgart 21 počítá s tím, že hlavní nádraží zemského hlavního města Bádenska-Württemberska by mělo být přemístěno pod zem a napojeno na železniční síť přes složitý tunelový systém.

Projekt byl od začátku vysoce kontroverzní a někteří demonstranti byli během protestů vážně zraněni. Dosud nebylo s konečnou platností vyjasněno, do jaké míry je třeba přesně odhadnout nárůst nákladů. S dodatečnými náklady ve výši jedné miliardy eur by již byla zahrnuta nákladová rezerva.

O tom, zda se stavba podaří dokončit včas, mají zřejmě vážné pochybnosti i odhadci. Stuttgart 21 má začít se změnou jízdního řádu v prosinci 2025. „Otázkou je, zda lze stavbu urychlit tak, aby bylo možné realizovat tento harmonogram bez příliš velkého navýšení nákladů,“ řekl SPIEGELu člen dozorčí rady Deutsche Bahn .

U Deutsche Bahn jsou obnovené finanční požadavky odůvodněny drasticky rostoucími stavebními náklady. Problémy se skálou měla i poslední úprava ceny v roce 2018. Kontroverzní stavební projekt měl stát původně 2,6 miliardy eur.

Deutsche Bahn se o sdílení dodatečných nákladů léta dohadují se spolkovou zemí Bádensko-Württembersko a městem Stuttgart. Ministr dopravy Bádenska-Württemberska Winfried Hermann (Zelení) na konci loňského roku vyzval ke kritickému přezkoumání nákladů projektu. Do nového finančního plánování nebyla dosud státní vláda zasvěcena.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %