lidé žijící v metru v Kyjevě v důsledku války ze strany Ruska

Kyjevské metro a pozemní komunikace v ukrajinské metropoli přepravují cestující v omezené míře. Stanice metra plní 24 hodin denně jinou roli a poskytují útočiště 15 000 obyvatel Kyjeva, včetně miminek a dětí.

Kyjevské metro v současnosti jezdí z 8-19. Pohyb vlaků je omezený. Po červené lince jezdí vlaky ze stanice Szulawska do stanice Uniwersytet. Na modré lince jezdí vlaky ze stanice Teremki do stanice Herojiw Dnipra bez zastávky v přestupních stanicích Majdan Nezaleznosti a Lew Tolstoho. Na zelené lince jezdí vlaky ze stanice Syreć do stanice Wydubyczi a ze stanice Sławutych do stanice Czerwony chuti. Vlaky nezastavují ve stanicích Zołoti Vorota, Sports Palace a Kłowśka. Oba přestupní mosty jsou uzavřeny, není možnost přestupu mezi linkami. Vlaky jezdí přibližně každých 40 minut.

mapa sítě metry v Kyjevě
mapa sítě metry v Kyjevě

Provoz MHD je omezený

V omezené míře funguje i povrchová doprava. Od 3. března jezdí autobusové linky 21, 22, 51, 55, 69,73, 90, 91, 101, 103, 114, 115, 118, i když často na jiných trasách. Průchod mezi levým a pravým břehem Dněpru je možný pouze přes most South a Darnitsa. Trolejbusy jezdí pouze na trase ze stanice metra Wasylkiwśka do ul. Tarycza. Na levém břehu jsou i vybrané tramvajové linky – 2, 8K, 22K, 29K, 33A. Na pravém břehu jezdí tramvaje v trase vozovna Podilske – Kontraktowa Płoszcza.

V čase 20-7 je zákaz vycházení. Stanice metra jsou otevřeny nepřetržitě a fungují jako úkryty. Na stanicích je zajištěna voda, sociální zařízení, jídlo a většiny i léky. Spousta lidí nemá kam jít. Pár metrů podlahy a deka se staly jejich jediným domovem. To jsou tisíce lidí. To není přehnané – nyní máme v kyjevském podzemí až 15 000 obyvatel – říká Wiktor Brahinski, ředitel kyjevského metra. Přesně podle Kyjeva žije pod zemí 14 553 obyvatel. Tento údaj zahrnuje 84 kojenců a 413 předškolních a školních dětí.

Jak dodává ředitel metra, infrastruktura pojme maximálně 100 tisíc. obyvatelé. “Náš štáb je vyčerpaný, ale děláme vše, co je v našich silách, abychom zachránili životy nevinných civilistů,” ujišťuje Brahinski. Zároveň vyzývá k teplému oblečení, jídlu a vzájemné podpoře – zejména ženy s malými dětmi a seniory.

Rozsah metra je velký a dobře domyšlený

Kyjev má tři linky metra o celkové délce téměř 70 km. Je zde 52 stanic metra. První linka byla otevřena v roce 1960 – šlo o třetí systém v celém Sovětském svazu. Vzhledem k topografii a strategickým úvahám se hlavní město Ukrajiny může pyšnit stanicemi umístěnými docela hluboko pod zemí. Zde se nachází nejhlubší stanice metra na světě – Arsenalna – jejíž nástupiště je 105,5 metrů pod zemí.

Witold Urbanowicz

Admin
Author: Admin

By Admin