Stávka odborů GDL předčasně končí

Německý svaz strojvůdců (GDL) předčasně ukončuje stávku u Deutsche Bahn. Podle informací dpa bude v osobní dopravě stávkovat až do pondělní noci do 2:00. Průmyslová akce měla původně trvat šest dní a skončit až v pondělí večer. To znamená, že cestující by se měli v pondělí opět připravit na převážně běžný provoz. Stávka nákladní dopravy končí zítra večer v 18 hodin.

Reklamy
Foto © DB AG / Dominic Dupont

Doufání v rychlé řešení

Žádné další stávky prozatím nebudou. Podle informací se železnice a GDL dohodly na mírovém závazku do 3. března. Tarify se budou vyjednávat za zavřenými dveřmi od 5. února. Cílem je podle informací dosáhnout kolektivní smlouvy do začátku března.

Stávka byla čtvrtou stávkou od začátku sporu o kolektivní vyjednávání. Ta začala v úterý večer pro nákladní dopravu a ve středu ráno pro osobní dopravu. Železnice v minulých dnech nabízela kolem 20 procent obvyklého dálkového provozu s mimořádným jízdním řádem. V regionální dopravě se dopady stávky, stejně jako u předchozích pracovních sporů GDL, lišily v závislosti na regionu. Díky nyní dosažené dohodě existuje poprvé po týdnech naděje na brzké vyřešení vyostřeného konfliktu.

GDL čelila tvrdé kritice nejenom ze strany Deutsche Bahn, ale i politické scény. 41% německé populace souhlasilo se stávkou podle DPA, která si nechala udělat průzkum. Pouze 25% obyvatel bylo však postiženo stávkou a nemělo se jak dostat do práce, nebo na jednání či za rodinou. Dalších přibližně 30% přesednulo do aut, případně autobusů dálkové dopravy uvedla RTL ve zprávách.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One Reply to “Stávka odborů GDL předčasně končí”

Comments are closed.