• 04/07/2022 02:03

Video: Srážka vlaků S-Bahn u Mnichova si vyžádala mrtvého a 14 zraněných

Bavorská ministryně dopravy Kerstin Schreyerová na místě nehody | Foto: StMB
Stránka navštívena: 221
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 14 Sekund

Po srážce dvou vlaků S-Bahn v pondělí odpoledne jižně od hlavního města Bavorska se probouzejí vzpomínky na dřívější vlakové nehody.

Nejprve se ozve hlasitá rána, pak se ozve klakson, což obyvatele vyděsí. V pondělí kolem 16:35 se uprostřed dopravní špičky čelně srazily dva vlaky S-Bahn poblíž stanice Ebenhausen-Schäftlarn – na jednokolejné trase. Ve dvou vlacích cestovalo v době neštěstí asi 95 lidí. Nejméně jeden cestující zemřel, dalších nejméně 14 lidí je zraněno.

O totožnosti mrtvého a závažnosti zranění nebyly původně žádné informace. Příčina neštěstí byla večer stále nejasná, zpočátku šlo o velké množství cestujících. Nasazeny byly stovky záchranářů. Nocí blikala modrá světla a znovu a znovu bylo slyšet sirény. Hasiči nasadili těžkou techniku. Musela osvobodit uvězněného muže a některým pomoci z vlaků, jiní vylezli sami.

Práce hasičů je náročná, protože místo neštěstí je vyvýšené na náspu a je těžko dostupné. Všichni se připravili na dlouhou noc. Očekává se, že příčiny objasní až znalci a vyšetřovatelé.

Bavorský premiér Markus Söder a bavorská ministryně dopravy Kerstin Schreyerová (oba CSU) byli rozsahem nehody šokováni. “Truchlíme s příbuznými a přejeme všem zraněným při nehodě S-Bahnu brzké uzdravení,” napsal Söder na Twitteru. “Je to šokující, když vidíte, jaké síly tam působí,” řekl Schreyer při návštěvě místa neštěstí. Její myšlenky jsou s rodinami mrtvých a zraněných.

V blízkosti místa neštěstí se o příbuzné a cestující staral také tým krizové intervence a neodkladná pastorační péče.

Nehoda vyvolává špatné vzpomínky

Začátkem srpna se na jednokolejné trase v Česku srazil německý a český vlak. Zemřeli tři lidé a deset bylo těžce nebo smrtelně zraněno. Zhruba o dva týdny později došlo nedaleko od současného místa neštěstí k téměř nehodě: Podle spolkové policie se u Ickingu téměř střetly dva vlaky S-Bahn, ale strojvedoucí stačili včas zabrzdit.

A pak vlakové neštěstí v Bad Aiblingu 9. února 2016. Dvanáct lidí zemřelo a 89 bylo zraněno. Kvůli lidské chybě do sebe narazily dva vlaky na bavorské Oberlandbahn. Dispečer si hrál s mobilním telefonem a odvedl jeho pozornost od výstražných signálů. Za neúmyslné zabití byl odsouzen na tři a půl roku vězení a ve dvou třetinách byl propuštěn.

Společnost Deutsche Bahn jako provozovatel S-Bahnu v pondělí vyjádřila lítost nad aktuální nehodou. „Naše nejhlubší soustrast patří rodinám obětí nehody. Zraněným přejeme brzké a úplné uzdravení,“ řekl Heiko Büttner, šéf mnichovské S-Bahn.

Vlakové nádraží Ebenhausen-Schäftlarn je na trase S7 do Wolfratshausenu. Trasa byla uzavřena mezi Großhesselohe Isartalbahnhof a Wolfratshausen. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. Otevření tratě se odhaduje na zítřejší den dopoledne.

DPA/ NTB/ NTV

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
100 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %