Kvůli erupci sopky a rozptýlení sopečného popela do ovzduší byly 12. ledna zrušeny  všechny lety na mezinárodní letiště Ninoy Aquino v Manile.
Očekává se, že letiště bude od 13. ledna od osmé hodiny ranní běžně odbavovat své cestující. Může se ovšem vlivem povětrnostních podmínek stát, že dojde k opětovnému uzavření letiště.
Sopka Taal, která způsobila přerušení letecké dopravy v regionu, se nachází na velkém ostrově Luzon na Filipínách. Je to druhá nejaktivnější sopka na Filipínách s 34 historickými erupcemi.
Úřad pro civilní letectví na Filipínách (CAAP) rovněž doporučil dočasně uzavřít mezinárodní letiště Clark, které se nachází 80 km severozápadně od Manily, kvůli varování od japonského sopečného úřadu. Ten předpovídá, že na letiště se mohou dostat oblaky popela generované sopečnou činností.
Úřady zvýšily úroveň pohotovosti na stupeň 4 z celkových možných 5 pro sopku Taal, což znamená, že k novým erupcím může dojít během několika hodin nebo dnů.
K dnešnímu dni bylo do dočasných evakuačních center evakuováno více než 16 400 lidí.
Mraky sopečného popela mohou dosáhnout až 16,75 km a nemohou být detekovány meteorologickými radary, neboť v sobě neskrývají žádnou vlhkost, kterou by radary mohli zaznamenat.
Mezinárodní úřad pro letectví v Manile (MIAA) doporučil cestujícím, aby se před příletem či odletem z letiště informovali u své leteckými společnostmi a sledovali změny u jednotlivých letů. Téměř všechny lety směřující mezinárodně byli zrušeny. Výjma Číny, kam zatím jsou všechny lety odbavovány.
Některá letadla pokrytá sopečným popelem se na letišti v Manile umývají.
Momentálně lze na volně přístupném Flightradar 24 sledovat letadla, která jsou odkláněna od letiště v Manile a některé z letů jsou zcela zrušeny. Proto lze předpokládat, že letiště v Manile je opět uzavřeno. Manila zaznamenala za dnešní den několik desítek zemětřesení, která byli slabší. Dá se však očekávat jejich zvyšování až do výbuchu sopky.
Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading