Diskutovaný problém, kvůli němuž vznikla i petice na co upozornil Třebíčský Deník. Takovou reakci vyvolalo zrušení nočního vlaku z Brna do Třebíče ve dnech od neděle do čtvrtka. V tomto týdnu kraj jako objednavatel rozhodl, že spoj s odjezdem ve 22.44 do grafikonu vrátí. Stane se tak při nejbližší celostátní změně jízdních řádů. Rozhodnutí padlo po jednáních s vedením třebíčské radnice.
„Ještě musí být vyřízeny veškeré náležitosti s Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty. Spoj bude objednán včetně obratového vlaku, který z Třebíče do Brna odjíždí ve 4.23 hodin,“ uvedl třebíčský starosta Pavel Pacal.

Reklamy

Aktuálně od prosince jezdí noční vlak ve 22:44 z Brna do Třebíče pouze v pátek a v sobotu. Ostatní dny končí v Náměšti.

„Kromě Třebíče budou mít obnovené spojení s Brnem například i lidé ze stanice ve Vladislavi. Stejně jako u jiných spojů je pro budoucí existenci celotýdenního nočního vlaku nutný zájem cestujících,“ uvedl Pavel Bartoš, koordinátor projektu Veřejná doprava Vysočiny. Jinými slovy – pokud by souprava jezdila výrazně poloprázdná, opět bude hrozit, že kraj nechá spoj z grafikonu kvůli úspoře vyškrtnout.
Za navrácení nočního vlaku do celotýdenního jízdního řádu bojoval rovněž třebíčský zastupitel Aleš Novák. Na krajský úřad do Jihlavy podle svých slov poslal před Vánoci dopis, v němž navrhl i dvě kompromisní a levnější varianty řešení, kdy by z Náměště jezdil v noci od vlaku směr Třebíč autobus.
Noční vlak je důležitý pro řadu lidí, kteří potřebují mezi druhým největším městem Vysočiny a jihomoravskou metropolí pendlovat kvůli zaměstnání, návštěvám kulturních akcí. Dá se s ním dobře dojet jako návazným spojem při cestách z větší dálky.
V úvahu pak přichází vyjednávání s možnými dopravci, kteří by jezdili na spojení z Brna do Náměsťi autobusy z Třebíče, resp. by jezdili až do Brna. Mezi uvažované dopravce pak přichází Trados, ICOM, nebo nově vznikající Rakouská společnost Luxus Bus, která bude provozovat spojení na České Budějovice a dále do Rakouska. V tomto případě by šlo v úvahu doplácení prokazatelné ztráty při provozu spojů z a do Brna, zvláště pro pracující v pracovní dny, kdy by se neměli jak dostávat domů či do práce, v neděli pak studenti do Brna, kdy vlaky jsou omezené a připravovaná rekonstrukce trati povede k omezení dopravy vlaky a zhoršení dopravní obslužnosti celé oblasti Třebíčska.

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading