Gripen Maďarské vzdušné obrany. Foto SAAB

Gripen Maďarské vzdušné obrany. Foto SAAB

Saab v pátek podepsal smlouvu se švédskou správou obranného materiálu (FMV) a obdržel objednávku na čtyři další stíhací letouny Gripen C pro Maďarsko.

Reklamy

Tato objednávka navazuje na dodatek ke smlouvě mezi FMV a maďarskou vládou podepsanou v prosinci 2001 týkající se 14 stíhaček Gripen C/D pro maďarské letectvo. Dodatek ke smlouvě pro čtyři další letouny byl podepsán maďarským ministerstvem obrany a FMV dne 23. února 2024. S tímto novým dodatkem smlouvy bude Maďarsko provozovat celkem 18 letounů Gripen C/D k ochraně a obraně maďarského vzdušného prostoru a vzdušného prostoru NATO.

„Se stíhačkou Gripen má Maďarsko jednu z nejschopnějších evropských vzdušných sil. Těšíme se na pokračování naší úzké spolupráce s maďarskou vládou a obranným průmyslem,“ říká Micael Johansson, prezident a generální ředitel společnosti Saab.

Saab má v současné době smlouvu s FMV týkající se podpory pro maďarské letouny Gripen a Saab je připraven poskytovat další upgrady a podporu maďarským stíhačkám po roce 2035. 

Saab a maďarské ministerstvo obrany také podepsaly memorandum o porozumění týkající se rozvoje technologicky vyspělých průmyslových oblastí a schopností stíhacích letadel. Součástí spolupráce je podpora zřízení Centra excelence pro VR technologie v Maďarsku. 

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading