Rozšíření trasy a delší vlaky – Hamburk má dostat novou linku S-Bahn na jih

S celkovou investicí 425 milionů eur se má v příštích šesti letech rozšířit spojení S-Bahn na jih od Hamburku a zvýšit kapacitu o 40 procent.

Jádrem plánů je nová linka S6, která bude od konce roku 2029 jezdit s kratší frekvencí a delšími vlaky mezi Elbgaustraße a Neugraben, jak v úterý řekl senátor dopravy Anjes Tjarks (Zelení) a šéf S-Bahn Hamburg Kay Uwe Arnecke. Modernizována má být i trasa S2 do Bergedorfu, aby tam v budoucnu mohly jezdit dlouhé vlaky každých pět minut.

Pro zvýšení kapacity je zapotřebí nová technologie napájení, spínačů a signalizace. Stavební práce mají začít příští rok. Senát v úterý zveřejnil odpovídající dokument a uložil do rozpočtu do roku 2026 kolem 92 milionů eur. Město doufá ve financování až 75 procent z federálních fondů. Železniční správce podá odpovídající žádost, řekl Tjarks.

Senátor uvedl, že výrazně lepší nabídku by měli dostat zejména cestující do Harburgu a Neugrabenu. „S-Bahn mezi hlavním nádražím a Harburgem je nejpoužívanějším úsekem hamburské sítě.“ Na lince Harburg cestuje každý den již 140 000 cestujících. “Proto je S6 centrální dopravní projekt pro Hamburk, který budeme intenzivně prosazovat.” S6 má být uveden do provozu na konci roku 2029.

Navíc bude vynaloženo mnoho peněz na to, aby byla odbočka S-Bahn do Bergedorfu spolehlivější, odolnější a pohodlnější. „Dlouhými vlaky se nám podaří navýšit kapacitu ve směru na Bergedorf o 25 procent a vytvořit tak například podmínky pro napojení nové čtvrti Oberbillwerder,“ řekl Tjarks.

Ke krátkodobému zlepšení dojde prosincovou změnou jízdního řádu a přechodem na čtyři linky S1, S2, S3 a S5. Zatímco S1 a S3 pokračují městským tunelem, S2 a S5 pak jezdí na spojovací lince přes Holstenstraße, Sternschanze a Dammtor. Celodenní využívání dlouhých vlaků s devíti vozy navýší kapacitu na jižním koridoru z hlavního nádraží do Neugrabenu a Stade o 8,5 procenta vlakových kilometrů.

Opozice mezi občany se na plány dívá skepticky. Je potěšující, že červeno-zelený Senát uznává naléhavost lepšího spojení na jih Hamburku, uvedl dopravní expert CDU Richard Seelmaecker. Úleva, kterou S6 poskytne za šest let, však přijde příliš pozdě. „Příliš dlouho zde lidé museli trpět nedostatečným rozšiřováním veřejné dopravy.“ Otázka, zda projekt bude refinancovat federální vláda, je stále zcela nejasná. „Vládne zde systém ‚naděje‘,“ řekl Seelmaecker. Odpovědná politika vypadá jinak.

Z dlouhého harmonogramu byla zklamaná i mluvčí dopravní politiky levice Heike Sudmann. „Toto je skutečná facka pro uživatele železnice z jihu Hamburku, kteří budou muset i nadále žít s přeplněnými vlaky a rušeními.“ Navíc stavební práce na dálničních mostech a dálkových tratích by opakovaně vedly k S – Uzavírky tras Bahn v příštích několika letech povedou, což pravděpodobně situaci dále zhorší.

“Senát opět jedná příliš pozdě a zaostává za svými vlastními požadavky,” řekl šéf parlamentní skupiny AfD Dirk Nockemann. To dělá z dopravní politiky v rámci červeno-zelené koalice „hru trpělivosti“. Ve vzduchu navíc visí otázka finanční spoluúčasti federální vlády.

TZ DB, Foto © DB AG / Volker Emersleben

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Rozšíření trasy a delší vlaky – Hamburk má dostat novou linku S-Bahn na jih

  1. Rozšíření trasy a delší vlaky – Hamburk má dostat novou linku S-Bahn na jih – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 29/10/2023 at 12:15

    […] Continue reading Rozšíření trasy a delší vlaky – Hamburk má dostat novou linku S-Bahn na ji… […]

Comments are closed.

%d