Francouzská automobilka Renault v pátek uvedla, že jsou na stole všechny možnosti, jak oddělit její podnikání s elektrickými vozidly (EV), včetně možné veřejné kotace v druhé polovině roku 2023. Thierry Piéton, finanční šéf Renaultu, řekl, že všechny plány podléhají schválení jeho aliančního partnera Nissan, ale dal jasně najevo, že japonská automobilka je „ve smyčce“, protože Ranault zvažuje své možnosti.

Reklamy

Renault prosazuje plány na rozdělení svého podnikání v oblasti elektrických vozidel a spalovacích motorů, když se snaží dohnat konkurenty, jako jsou Tesla a Volkswagenv závodě o čistější jízdu. Ford minulý měsíc uvedl, že bude provozovat své podnikání v oblasti elektromobilů odděleně od provozu starších spalovacích motorů.

Zpráva přišla v době, kdy Renault za první čtvrtletí vykázal lepší než očekávané tržby, protože vyšší ceny a rostoucí prodeje elektromobilů do značné míry kompenzovaly dopad války na Ukrajině a pokračující globální nedostatek polovodičů. Akcie Renaultu krátce vyskočily až o 5 % poté, co Bloomberg oznámil, že Renault může zvážit snížení svého podílu v Nissanu v rámci svých plánů na oddělení svého podnikání v oblasti elektromobilů. Renault to odmítl komentovat.

Když byl dotázán na zprávu, mluvčí Nissanu řekl, že “spekulace nekomentujeme.” V pařížském obchodování brzy odpoledne akcie Renaultu vzrostly o 1,4 %. Skupina, která také vyrábí vozy značek Dacia a Lada, uvedla, že její tržby klesly o 2,7 % oproti předchozímu roku na 9,75 miliardy eur (10,6 miliardy dolarů). Analytici podle odhadů Refinitivu očekávali tržby kolem 9,61 miliardy eur. Bez zahrnutí Avtovazu a Renaultu Russia se tržby snížily o 1,1 % na 8,9 miliardy eur.

Minulý měsíc Renault oznámil, že pozastaví provoz ve svém závodě v Moskvě, zatímco posuzuje možnosti svého většinového podílu ve společnosti Avtovaz, ruské automobilce č. 1. V pátek francouzská automobilka uvedla, že rozhovory o budoucnosti ruských operací „probíhají a dosahují pokroku“. Pokles tržeb za první čtvrtletí následoval po 17% poklesu prodeje vozů na 552 000 vozů, což je nejnižší čtvrtletní součet Renault od hlubin globální finanční krize v roce 2009.

Společnost uvedla, že prodeje plně elektrických a hybridních vozidel vzrostly o 13 % a představovaly 36 % z celkového počtu. Ceny vzrostly o 5,6 % oproti prvnímu čtvrtletí roku 2021, protože skupina pokračuje v prodeji ziskovějších vozů. V poznámce pro klienty to analytici JP Morgan popsali jako „silné čtvrtletí“. “Renault pokračuje v plnění své cenové a modelové racionalizační politiky a dnešní výsledek je dalším krokem správným směrem,” napsali.

Renault potvrdil svůj finanční výhled stanovený v březnu na provozní marži na rok 2022 ve výši přibližně 3 % a uvedl, že podrobnou aktualizaci svých cílů a strategie poskytne později v tomto roce. Globální nedostatek polovodičů, které se používají ve všem, od brzdových senzorů po zábavní systémy, sníží plánovanou výrobu automobilů Renault o 300 000 vozů v roce 2022, většinou v první polovině roku, uvedla společnost. Kniha objednávek Renaultu byla na konci března na 15letém maximu prodeje.

Reuters, DPA

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading