Regionální den železnice na Hané připomene 140. výročí tratě z Olomouce do Čelechovic

Sobota 14. října bude v Olomouckém kraji ve znamení oslav Regionálního dne železnice. Železniční fanoušci se mohou těšit na jízdy historického vlaku v čele s parní lokomotivou Rosničkou (464.202), která ráno vyrazí z hlavního nádraží v Olomouci do Kostelce na Hané, poté zaveze cestující do Senice na Hané a odpoledne se z Kostelce vrátí zpět do krajského města. Zájemci se mohou vypravit také do Čelechovic na Hané, kde bude připraven bohatý doprovodný program u příležitosti 140. výročí tratě z Olomouce.

V čele historických vlaků pojede parní lokomotiva Rosnička. Zdroj: Archiv ČD.

Parní vlak s Rosničkou v čele bude vyrážet z olomouckého hlavního nádraží v 8:55, do cílové stanice v Kostelci na Hané přijede v 11:05. V 11:25 bude následovat vyhlídková jízda Senice na Hané a zpět do Kostelce na Hané. Zpět do Olomouce se pak vlak vydá ve 14:36. Příjezd na olomoucké hlavní nádraží je naplánován na 16:25.

Při slavnostním příjezdu historického vlaku do stanice Čelechovice na Hané (10:06) se mohou návštěvníci těšit na vystoupení hanáckého folklorního souboru Kosíř s hudebním doprovodem, pak bude následovat slavnostní zdravice zástupců Olomouckého kraje a dalších hostů, čímž bude tento den slavnostně zahájen. Na programu bude také slavnostní vyhlášení vítězů výtvarné soutěže „Jede, jede mašinka“ a nostalgickým lákadlem bude zbrojení parní lokomotivy vodou. Zájemci o železniční techniku si jistě nenechají ujít moderovanou prezentaci historických vozidel Českých drah. Pro návštěvníky bude zajištěné také občerstvení formou polní kuchyně.

Jízdné v parním vlaku

V parním vlaku bude platit zvláštní jízdné, jízdenky jsou v prodeji u všech pokladen ČD. Součástí je rezervace místa k sezení. Doprodej zbývajících jízdenek bude zajištěn přímo u soupravy zvláštních vlaků do vyčerpání kapacity soupravy.

Jízdenky se prodávají jako jednosměrné a jejich cena závisí na ujeté vzdálenosti:

  • 1 – 5 km: 60 / 40 Kč
  • 6 – 9 km: 100 / 60 Kč
  • 10 – 19 km: 140 / 100 Kč
  • 20 – 38 km: 200 / 140 Kč

Zlevněné jízdné platí pro děti od 6 do 15 let. Dnem železnice si železničáři připomínají den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Regionální den železnice na Hané připomene 140. výročí tratě z Olomouce do Čelechovic

  1. Regionální den železnice na Hané připomene 140. výročí tratě z Olomouce do Čelechovic – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 12/10/2023 at 18:15

    […] Continue reading Regionální den železnice na Hané připomene 140. výročí tratě z Olomouce do… […]

Comments are closed.

%d