Kvůli povodním v Austrálii čeká evakuace půl milionu lidí v Sydney a okolí. - © ČTK/AP

Australské úřady dnes vydaly další příkazy k evakuaci pro statisíce obyvatel Sydney a okolí kvůli povodním, které do největšího australského města přinesly pokračující přívalové deště. Ty už během uplynulého týdne zasáhly australský stát Queensland, odkud se přesunuly do Nového Jižního Walesu a vyžádaly si nejméně 14 obětí.

Evakuaci úřady nařídily 200.000 lidí, dalších 300.000 obyvatel předměstí na jihu a jihozápadě pětimilionového Sydney dostalo pokyn, aby se na opuštění domovů připravili. Záchranné složky kvůli velké vodě za poslední den musely vyjet ke 3000 zásahů.

Meteorologové uvedli, že v některých částech Sydney může během dneška napršet tolik vody, jako je běžný měsíční průměr. Některé části západního Sydney ve středu zaznamenaly zhruba 100 milimetrů srážek.

Podle meteorologů k městu míří další srážky, které dnes mohou na některých místech dosáhnout celkového úhrnu 200 milimetrů během 24 hodin. Běžný březnový průměr v pětimiliónovém Sydney je asi 140 milimetrů za měsíc. Podle předpovědi se kromě intenzivního deště čeká i silný vítr s nárazy přes 90 kilometrů v hodině.

foto © ČTK/AP

Admin
Author: Admin

By Admin