
Autor Deutsche Bahn AG / Wolfgang Klee
Pro naprostou většinu populace zůstává auto nejoblíbenějším dopravním prostředkem. Nejde jen o pohodlí. Mnoho lidí se v autech cítí bezpečněji.
Ani debata o klimatu, ani vysoké ceny nemohou uškodit popularitě vozu v Německu. V každoročním průzkumu mobility, který provádí HUK Coburg, se vůz stal dokonce populárnějším než v předchozích letech: 75 procent ze 4 222 účastníků označilo vůz za svůj preferovaný dopravní prostředek pro příštích několik let. To bylo o tři procentní body více než před rokem a podstatně více než během pandemie koronaviru, kdy čísla dočasně klesla pod 70 procent.
Vlak a autobus stále daleko za autem

Ve velkých městech, která často sužují dopravní zácpy, se obliba aut zvýšila ještě více než na venkově s menším provozem. Přestože autobusy, vlaky a jízdní kola se oproti předchozímu průzkumu před rokem prosadily také, stále výrazně zaostávají za soukromou motorizovanou dopravou, přičemž popularita je u každého z nich hluboko pod 20 procenty.
Ochrana životního prostředí hraje jen vedlejší roli
To, zda motor produkuje výfukové plyny či nikoli, tedy u naprosté většiny nehraje žádnou podstatnou roli. HUK se také konkrétně zeptal na typ pohonu: přibyly jak spalovací motory, tak elektromotory a další alternativní pohony. Institut pro průzkum veřejného mínění pověřený HUK byl Yougov a období průzkumu se pohybovalo od konce ledna do poloviny února.
Mnozí se v autě cítí bezpečněji
V preferencích hraje roli několik faktorů. Tři nejdůležitější kritéria pro výběr dopravního prostředku jsou nízká cena, rychlost a flexibilita. Svou roli ale hraje i bezpečnost. Pocit bezpečí v dopravě se podle průzkumu snížil v autobusech a vlacích, na kolech a také mezi chodci, naopak vzrostl v autech. 28 procent uvedlo, že mají pocit, že se řízení stalo bezpečnější, o dvanáct procentních bodů více než před rokem.
Zároveň je však výrazně vyšší podíl těch, kteří považují zlepšení železniční sítě za naléhavější než lepší silnice: 38 procent hlasovalo pro železnici, zatímco 23 procent hlasovalo pro silnice. A téměř tři čtvrtiny – 74 procent – podpořily investice do mobility, v případě potřeby na úkor jiných vládních výdajů, například na kulturu nebo sociální věci.
Podobné zprávy
D1 za Bratislavou čeká další etapa rekonstrukce
České dráhy zajistí náhradní vlakovou dopravu během oprav silničního mostu v Ústí nad Labem
Tisíce vlaků Českých drah nabízí přepravu jízdních kol