• Út. Srp 16th, 2022

Praha začala stavět novou tramvajovou trať

Dub 11, 2022 , , ,
foto Petr Hejna
Stránka navštívena: 148
1 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 14 Sekund

Praha: V Praze probíhají další tramvajové investice. V pátek 1. dubna byla zahájena stavba 1,7 kilometrové trati z Modřan – Libuš plánované v 80. letech 20. století, zhotovitelem 2,3kilometrové trati Divoká Šárka – sídliště Na Dědině, plánované na 70. léta 20. století. Smlouva má být podepsána v nejbližších dnech.

Nová trasa v délce 1,7 km povede ze stávající smyčky na sídlišti Modřany po ul. Generála Šišky do ul. Novodvorska, která Vás doveze na zastávku Libuš, nacházející se na současné autobusové zastávce Pavlíkova. Plánovány jsou zastávky: Modřanský vodojem, Observatoř Libuš, Sídliště Libuš a již zmíněná Libuš.

Začátkem března jsme zahájili stavbu smyčky Depo Hostivař , nyní zahajujeme stavbu nové trasy. V pondělí se spustila tramvajová trať sídliště Barrandov – Holyně. Stavba trati Divoká Šárka – Dědinská začne letos v létě a stavba nového Dvoreckého mostu bude zahájena letos, určená pro pěší a veřejnou dopravu. Přesně takhle si představuji tramvajový boom v Praze – říká Adam Scheinherr, náměstek primátora a člen představenstva DPP.

Zhotovitelem je konsorcium TT Modřany, do kterého patří OHLA ŽS a Strabag Rail. Hodnota prací je něco málo přes 304 milionů Kč, z čehož 85 % pochází z fondů EU. Stavba potrvá 424 dní, tedy přibližně 14 měsíců. Nová trasa má být uvedena do provozu v červnu 2023. Prodloužena bude linka 17.

Význam této linky je třeba vnímat v širších souvislostech. Tento měsíc zahajujeme stavbu trasy metra D. Tramvajová trasa bude v zastávce Libuš končit pouze dočasně – připravujeme prodloužení linky do budoucí stanice Nové Dvory na trase D, jejíž výstavba začne tento měsíc. Díky tomu dosáhneme synergického efektu – obyvatelé modřanského sídliště budou moci využívat tramvajovou trať ve dvou směrech – říká Petr Witowski, šéf DPP. Bude vybudováno 230 m zelené trati. Stavět se bude i rozvodna Libuš. Bude vztyčeno 61 trakčních sloupů, které podpoří cca 4,1 km nové trakční sítě. Vysazeno bude 85 velkých stromů a 26,4 tisíce stromů. keře. Koncem března byl vybrán zhotovitel stavby cca 2,3 km trati Divoká Šárka – sídliště Na Dědině. Trať postaví Subterra, která nabídla provedení prací za 839,5 mil. Kč (cca 160 mil. Kč). Práce potrvají 16 měsíců od podpisu smlouvy. Práce by měly začít v létě a potrvají do konce roku 2023.

Podobné články k tématu  Praha zváží zavedení parkování v modrých zónách pro návštěvy zdarma

Nové koleje budou položeny po smyčce Divoká Šárka po ul. Evropská, Vlastina a Drnovská. Na úseku ul. Vlastina z Evropské do U Silnice, trať bude vedena po silnici. Dále je mezi vozovkami trať s pásem stromů uprostřed. Konec trasy je plánován na konečné Dědinská na křižovatce ulic Drnovská a Dědinská.

Za zmínku stojí, že tato trať byla plánována již před 47 lety – koncem 70. let – jako nedílná součást panství Dědina. Její výstavba byla dokončena v roce 1992. Trasa obslouží i nová sídliště na Drnovské.

foto Petr Hejna, DPP

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi