• Út. Srp 16th, 2022

Představenstvo společnosti Spirit odmítlo nabídku převzetí JetBlue, pro antimonopolních rizika

Stránka navštívena: 462
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 12 Sekund

Ultranízkonákladová letecká společnost Spirit Airlines v pondělí odmítla nabídku JetBlue Airways Corp  na převzetí ve výši 33 USD za akcii s tím, že má nízkou pravděpodobnost získání souhlasu od vládních regulátorů. Společnost JetBlue v pátek rozšířila svou nabídku – ale ne cenu 33 dolarů za akcii – a přislíbila poplatek 200 milionů dolarů za zpětný rozpad – nebo 1,80 dolaru za akcii Spirit – pokud dohoda neprojde z antimonopolních důvodů. JetBlue novou nabídku zveřejnil v pondělí.

Nabídka JetBlue je výrazně vyšší než současná hodnota zhruba 21,88 dolaru za akcii hotovostní a akciové nabídky od Frontier učiněné v únoru. Akcie Spirit klesly o 8,9 % na 21,50 USD, zatímco Frontier klesl o 2,9 % na 10,32 USD a akcie JetBlue vzrostly o 1 % na 11,11 USD. Frontier a JetBlue jsou v bitvě o Spirit, aby lépe konkurovaly starším a větším dopravcům nebo „velké čtyřce“ aerolinek, které ovládají téměř 80 % trhu s cestujícími v USA.

Frontier se k tomu bezprostředně nevyjádřil

Ministerstvo spravedlnosti a šest států v září podaly žalobu o zrušení partnerství mezi JetBlue a American Airlines „Severovýchodní aliance“ s tvrzením, že dohoda povede k vyšším cenám na rušných severovýchodních amerických letištích. “Věříme, že kombinace JetBlue a Spirit má nízkou pravděpodobnost získání antimonopolního povolení, pokud bude existovat Severovýchodní aliance JetBlue s American Airlines,” uvedl Spirit v pondělí v dopise generálnímu řediteli JetBlue Robinu Hayesovi.

Ministerstvo spravedlnosti to odmítlo komentovat

Společnost JetBlue v pondělí uvedla, že nabídne balíček nápravných opatření k řešení regulačních problémů, „který zahrnuje odprodej všech aktiv společnosti Spirit v New Yorku a Bostonu, aby JetBlue nezvýšil svou přítomnost na letištích, na která se vztahuje NEA s brány a aktiva na jiných letištích, včetně Fort Lauderdale.”

Hayes začátkem dubna agentuře Reuters řekl, že věří, že soudní spor ohledně NEA bude vyřešen dříve, než ministerstvo spravedlnosti rozhodne o osudu spojení JetBlue Spirit. “Zaznamenali jsme bezprecedentní množství konsolidace, kterou ministerstvo spravedlnosti schválilo, a nyní jde o to, jak zajistíme, že my ostatní budeme moci pokračovat v ukázňování starších dopravců a vytvářet takovou konkurenci,” řekl Hayes v dubnu agentuře Reuters.

Podobné články k tématu  Nová nízkonákladová společnost z Aljašky?

Spirit uvedl, že věří, že ministerstvo spravedlnosti a soud „budou velmi znepokojeni tím, že letecká společnost s vyššími náklady/vyššími tarify by eliminovala leteckou společnost s nižšími náklady/nižšími tarify v kombinaci, která by odstranila asi polovinu ULCC (ultra low cost přepravní kapacity ve Spojených státech.” Spirit ve své odpovědi JetBlue z 25. dubna uvedl, že navrhuje „vyžadovat od JetBlue, aby podnikla jakékoli kroky potřebné k získání regulačního povolení, což konkrétně zahrnovalo opuštění NEA při uzavření nabídky“. Spirit dodal, že “vzhledem k tomuto značnému riziku dokončení se domníváme, že ekonomická nabídka JetBlue je iluzorní a správní rada společnosti Spirit nepovažuje za nutné ji zvažovat.”

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi