Pesa podepsala dodávku vlaku do Rumunska

Smlouva podepsaná v Bukurešti je definitivním závěrem jednoho ze dvou dlouhodobých výběrových řízení na nákup elektrických vozidel pro rumunské železnice, probíhajících od začátku roku, do nichž PESA předložila

Reklamy
vizualizace Pesa

své nabídky. Výběrová řízení provedla Rumunská agentura pro reformu železnic (ARF) a právě podepsaná první smlouva se týká nákupu 20 elektrických jednotek třídy Inter-Regio /REIR/ s 15letou údržbou s opcí na dalších 9 jednotek a dalších 15 let údržby, financovaného z rumunského fondu KPO.

Slavnostního podpisu smlouvy, který se uskutečnil v sídle Ministerstva dopravy a infrastruktury Rumunska, se zúčastnili: ministr dopravy a infrastruktury Sorin-Mihai Grindeanu, prezident ARF Stefan Adrian Roseanu a zástupci Velvyslanectví hl. Polské republiky v Bukurešti.

„Rumunsko má stále co dělat, pokud jde o obnovu vozového parku. Vozidla Pesa budou prvními moderními vlaky pro rumunské železnice za více než 20 let. Co je pro nás stejně důležité – jsou to poslední smlouvy, které musíme podepsat v rámci železničního balíčku Národního plánu rekonstrukcí, prostředky na všechny úkoly jsou již nasmlouvány“  zdůraznil Sorin-Mihai Grindeanu, ministr dopravy a infrastruktury Rumunska.

„Nákup moderního vozového parku z prostředků Národního programu obnovy Rumunska je dalším významným krokem k modernizaci železniční osobní dopravy u nás. ARF jako vládní agentura intenzivně pracuje na získání dalších zdrojů financování pro další investice do tohoto bezpečného a ekologického dopravního prostředku“ dodal Stefan Adrian Roseanu, prezident ARF

„Vozidla, která dodáme Rumunským drahám, budou vývojem elektrických jednotek z rodiny Pesa 654/655, které mají v České republice dobré ohlasy, vyrobených pro soukromého českého dopravce RegioJet. Je to pro nás další důležitý krok v budování pozice společnosti jako dodavatele moderních komfortních „meziměstských“ vozidel. Chceme je dodat i ve verzi HS dopravcům, kteří budou provozovat spoje v rámci Via Baltica a dále do jižní Evropy, v celém regionu Trojmoří,“ zdůrazňuje Krzysztof Zdziarski, předseda představenstva PESA Bydgoszcz.

Vozidla Inter-Regio, která bude PESA vyrábět pro rumunské železnice, jsou 3-jednotkové elektrické vícejednotky postavené na samostatných podvozcích, dosahující rychlosti až 160 km/h, se 192 sedadly v 1. a 2. třídě, umožňující bezbariérový provoz s umístěním nástupu ve výšce 550 mm nad temenem koleje, napájené AC 25kV trakční sítí a vybavené rumunským zabezpečovacím systémem PZB 90.

Podle smlouvy bude PESA také poskytovat služby údržby vozidel ARF po dobu 15 let a za tímto účelem PESA spolu se státními drahami CFR Calatori zřídí místní servisní střediska. V tomto ohledu již PESA podepsala předběžné dohody se státními společnostmi CFR Calatori a CFR SA.

Dosud Pesa dodávala tramvaje na rumunský trh v letech 2012 až 2023. Celkem jich je již 37, a to v Kluži, Iasi a Craiově. V rámci strategie Pesa 2030+ společnost neustále rozšiřuje svou přítomnost na zahraničních trzích. V současné době vyrábí tramvaje pro Tallinn a vozidla pro CD a Regio Jet v České republice a železnice v Ghaně a v posledních letech tvoří export více než polovinu produkce Pesa.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One thought on “Pesa podepsala dodávku vlaku do Rumunska

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading