• 07/07/2022 03:08

Pákistán zachraňuje civilní letectví v Afghánistánu

Stránka navštívena: 883
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 43 Sekund

Civilní letectví v Afghánistánu bylo zastaveno poté, co vojáci opustili zemi, a jak vzdušný prostor, tak letiště byly považovány za nebezpečné oblasti, protože zemi převzal Taliban. Pákistán se rozhodl pokusit se vycvičit Afghánce uvedené Talibanem, aby splnil požadavky Mezinárodní agentury pro civilní letectví (ICAO) a usnadnil úsilí o navrácení leteckých společností, které dříve provozovaly lety z Mezinárodní agentury pro civilní letectví. Hamid Karzaia v Kábulu.

Afganistan letecký vzdušný prostor
Afganistan letecký vzdušný prostor

Afghánský prozatímní ministr vnitra Amir Khan Muttaqi navštívil minulý týden Pákistán na své první zahraniční návštěvě. Podle Arab News Pakistan vláda Islámábádu oznámila, že bude školit afghánské zástupce v řízení letového provozu (ATC) a také v řízení letištních operací. Letecký provoz na letišti v Kábulu zamrzl poté, co ho koncem srpna letošního roku opustily koaliční jednotky. Nelétají tam žádné pravidelné komerční mezinárodní lety.

Na konci září byly obnoveny vnitrostátní lety mezi hlavním městem – Kábulem a Herátem a Mazar-e-Sharif provozované národní leteckou společností Ariana Afghan Airlines a soukromým Kam Airem. Spojení probíhají nepravidelně. Qatar Airways organizuje repatriační lety do Dauhá s Boeingem 777-300ER pro ty, kdo mají příslušné doklady. Od krize se v této části světa Katar stal prostředníkem mezi Spojenými státy a představiteli Talibanu.

Během jednání se kromě záležitostí souvisejících s prohlubováním obchodní výměny a otevíráním vzájemných hranic jednalo o možné pomoci Kábulu v oblasti letectví. Pákistán souhlasil s poskytováním odborného výcviku pro personál související s letectvím, protože po odchodu Američanů ze země je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by mohli poskytovat služby řízení letového provozu.

Letiště v Afgánistánu
Letiště v Afgánistánu

Kdo za to bude zodpovědný?

Mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí Asim Iftikhar potvrdil zprávy o možné spolupráci Arab News. Kromě toho náměstek pákistánského ministerstva letectví Noor Ahmed na žádost místního ministerstva zahraničních věcí oznámil, že pákistánská národní letecká společnost – Pakistan International Airlines spolu s Pákistánskou agenturou pro civilní letectví jsou připraveni nabídnout své odborné znalosti znovu otevřít vzdušný prostor Afghánistánu pro lety jeho vzdušným prostorem, provádět okružní lety, např. z Evropy do jihovýchodní Asie. Největší podíl na mezinárodní letecké dopravě měly před vypuknutím pandemie Turkish Airlines s lety do Istanbulu, Emirates a FlyDubai s lety do Dubaje.

Ředitel pákistánské agentury pro civilní letectví Irfan Sabir řekl Arab News, že výcvik se bude konat v Hyderbadu v provincii Sindh. Je to město nedaleko Karáčí, kde mají linky PIA svou hlavní základnu. Spolupráce bude zahájena, jakmile bude uzavřeno memorandum o porozumění a Afghánci v učňovském studiu budou oprávněni cestovat do Pákistánu.

PIA se o to pokusila, ale upustila.

Je to krok k obnovení alespoň části leteckého provozu v Afghánistánu. V současnosti je let do Kábulu velmi náročný a velmi drahý, o čemž svědčí i cena letenek z Islámábádu do Kábulu. Před měsícem se společnost Pakistan International Airlines rozhodla uskutečnit několik letů. Kvůli chybějící věži řízení letového provozu a neochotě pojistitelů poskytnout pojistku pro takový let dosáhly ceny letenek téměř 2 000 USD, zatímco před zhoršením situace v Afghánistánu byla běžná cena letenek 100 USD, což byl každopádně pro Afghánce značný náklad až nereálné. V současné době, tak díky tomu roste napětí na vládnoucí hnutí Taliban, aby se toto změnilo a ono samotné se tak změnilo. Cestovat samotné ženy a děti dle nových Islamistických zákonů nejde, pouze v přítomnosti dospělého muže. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %