Foto © BMK / Cajetan Perwein

Foto © BMK / Cajetan Perwein

Ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewessler a předseda představenstva ÖBB Andreas Matthä dnes společně s členem představenstva Economica Univ.-Prof. Dr. Christian Helmenstein představil technický návrh cílové sítě pro rok 2040. To je velká vize dalšího rozvoje rakouské železniční sítě.

Reklamy

Cílová síť byla vyvinuta během několika posledních měsíců intenzivní odbornou prací BMK a ÖBB spolu s externími odborníky a SCHIG, jakož i se zapojením spolkových zemí a dalších zainteresovaných stran. Na jedné straně vychází z cílů rozšíření veřejné dopravy a nákladní dopravy v Rakousku a na druhé straně z kapacitních požadavků, dopadů na životní prostředí a ekonomických efektů.

Stanovuje základní plán rozšiřování tuzemské železniční infrastruktury na příštích patnáct až dvacet let. Cílová síť do roku 2040 zatím není konkrétním plánováním a financováním jednotlivých projektů, jak je implementováno v rámcovém plánu, ale spíše strategickým vodítkem pro další práci.

„Cílová síť pro rok 2040 je pohledem do budoucnosti, jak může vypadat moderní železniční systém v naší zemi. Jde o železniční síť pro klimaticky neutrální Rakousko, ve kterém jde ochrana klimatu a dobrá mobilita ruku v ruce. Design je plný odvážných nápadů, nových spojení a ještě lepších železničních tras. Cílová síť do roku 2040 udává směr – a je tím správným kompasem pro udržitelnou železniční infrastrukturu na příštích patnáct nebo dvacet let,“ řekla Leonore Gewessler během prezentace.

Teprve nedávno byl rámcovým plánem na období 2024–2029 potvrzen investiční kurz federální vlády v oblasti železniční expanze na příštích šest let. „Kromě toho musí být železniční expanze plánována dlouhodobě a strategicky. To znamená, že z toho bude v budoucnu těžit co nejvíce lidí. Proto již dnes určujeme, které expanzní projekty se budou řešit ve třicátých letech 20. století,“ shrnuje Andreas Matthä .

„Investice do Target Network 2040 přímo spouští širokou škálu impulsů pro místní ekonomiku z hlediska tvorby hodnot a zaměstnanosti. Dlouhodobé efekty posilování železniční infrastruktury jdou ještě dále. Soukromé domácnosti (jako cestující) i společnosti (jak z hlediska nákupu, tak prodeje) těží ze zlepšené nabídky. V důsledku toho bude cílová síť pro rok 2040 přínosem pro celou ekonomiku a společnost v důsledku vyšší produktivity ve spojení s ekologickou udržitelností,“ říká člen představenstva Economica Univ.-Prof. Dr. Christian Helmenstein.

Technický návrh bude nyní dokončen po dalších diskusích se spolkovými zeměmi a poté bude předmětem veřejné konzultace. K podání vyjádření je kromě politických aktérů vyzvána i veřejnost. O hotové cílové síti pro rok 2040 by se pak mělo rozhodnout letos.

Centrální moduly v cílové síti 2040

mapa sítě ÖBB s největšími plány na zlepšení a zrychlení železnice. Vizualizace ÖBB

Na základě předcházejících analýz bylo identifikováno více než 100 projektových nápadů. Nejslibnější z nich byly seskupeny do modulů a vyhodnoceny jako součást celkové analýzy ekonomických přínosů a nákladů. Na základě výsledků hodnocení, které jsou nyní součástí technického návrhu, bylo nakonec vybráno 67 projektů ve 25 modulech. Pro každý z jednotlivých modulů byly vytvořeny koncepty jízdních řádů, byly provedeny simulace efektivity pomocí dopravního modelu a stavební inženýři zpracovali prvotní plány. Zohledněno bylo rozšíření mezinárodních spojů i regionální dopravy, ale také projekty na posílení železniční nákladní dopravy, rozšíření pravidelného jízdního řádu a lepší síťování v metropolitních oblastech.

Cílová síť pro rok 2040 je založena na vizi, že v roce 2040 lze na vnitrostátní železniční síti najet celkem 255 milionů vlakových kilometrů ročně. To odpovídá jedenapůlnásobku úrovně dnešního dopravního výkonu.

Mezi ně patří mimo jiné následující opatření:

New Innkreisbahn (NIB)

  • Nová dvoukolejná trať v Horním Rakousku a Bavorsku má zkrátit jízdní dobu mezi Vídní a Mnichovem z dnešních čtyř hodin na dvě a půl hodiny. Projekt je v současné době prověřován také v Německu.
  • S dodatečným rozšířením stávající Innkreisbahn bude také posílena regionální doprava v regionu a zlepší se napojení na centrální oblast Lince.
  • Tato žádoucí kratší doba cestování prospívá i vzdálenějším mezinárodním destinacím, jako je Paříž.

Pyhrnbahn (PYB)

  • Výstavbou nového tunelu Bosruck bude tato trasa modernizována nejen pro osobní, ale především pro nákladní dopravu.
  • Zploštění zde v budoucnu umožní jezdit delší a těžší nákladní vlaky.

Vídeňská Donauuferbahn (WDB)

  • S rozšířením trasy mezi Vídní Heiligenstadt a Vienna Praterkai se nabídka místní dopravy ve Vídni komplexně rozšíří. Díky tomu se koncept vícedílného okruhu S-Bahn ve Vídni stává realitou.
  • Kromě toho bude umožněna větší kapacita i pro nákladní dopravu.

údolí Rýna (RHT)

  • S rozšířením železničních tratí v oblasti Bregenz se výrazně zlepší místní doprava v celém údolí Rýna.
  • Je zde také možnost optimalizace dálkové dopravy do Innsbrucku a z Mnichova přes Bregenz do Zurichu.

Podrobný seznam všech projektů je k dispozici také zde.

Technický návrh cílové sítě do roku 2040, který je nyní k dispozici, je výsledkem intenzivního procesu. Zahrnuje opatření v celkové výši zhruba 26 miliard eur v dnešních cenách. Současný rámcový plán na léta 2024–2029 však již zahrnuje projekty v hodnotě kolem 4 miliard eur.

Jedna věc je jasná: rozšiřování železniční sítě v Rakousku nebude dokončeno ani v roce 2040. Kromě projektů v cílové síti 2040 existuje řada dalších tras, které lze dlouhodobě rozšiřovat. Některé z nich již byly prověřeny v procesu cílové sítě. Patří sem i hornorakouská Summerauská dráha, na které budou práce v souladu s expanzí na české straně pokračovat, alespoň pro rozvoj po roce 2040.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “ÖBB představila plán rozvoje železnice v roce 2040 a dále

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading