Vítězný návrh nového hlavního nádraží v Brně od nizozemského studia Benthem Crouwel Architects. Pramen: Město Brno

Vítězný návrh nového hlavního nádraží v Brně od nizozemského studia Benthem Crouwel Architects. Pramen: Město Brno

Vítězný návrh nového hlavního nádraží v Brně od nizozemského studia Benthem Crouwel Architects. Pramen: Město Brno
Vítězný návrh nového hlavního nádraží v Brně od nizozemského studia Benthem Crouwel Architects. Pramen: Město Brno

Poprvé vyřknul představitel Brna to co říkalo moc lidí z opozice i řada kritiků. Stavba metra není prioritou a nemůže ovlivnit začátek stavby nového hlavního nádraží v Brně. Tím prvním se stal radní přes dopravu Petr Kratochvíl (ODS).  Stavba nového nádraží má začít podle generálního ředitele Správy Železnic Jiřího Svobody ještě v tomto desetiletí.  Dlouho uváděný rok 2028, je tak s otázkou, jestli je řeč o něm či jiném roce.

Reklamy

Brno má v rukách řadu let architektonickou studii podoby nového hlavního nádraží v Brně, včetně trojrozměrného modelu se širším okolím, které se v současné době označuje, jako novou městskou části Trnitá či Tržní, dle prezentovaného média. Téměř sedm let stará studie počítala s novým nádražím ve výši 50 miliard korun, v současné době počítá Správa Železnic více, než 60 miliard korun. Ministr dopravy Kupka uvedl, že hodlá usilovat o to, aby Česko získalo co největší částku z evropských fondů. Dle něj by se mohlo zvážit financování ze soukromého sektoru formou PPP projektu.

Jak neumí vyčíslit náklad Brno na přivedení MHD k novému nádraží, včetně dalších přidružených staveb, které zajistí kompromisní řešení napojení může být řeč o miliardách korun připustili zástupci města.

Co musí být dřív, než metro k nádraží?

Estakáda musí spojit Hněvkovského s ulicí Heršpickou, stavbu musí zaplatit město ze svého rozpočtu , uvedl Kratochvíl. Jde o dvě výpadovky z centra města na jih. Díky novostavbě půjde

Nové nádraží dodá městu potřebný dostatek zeleně, které chybí ve městě. Zároveň změní citelně podobu města

obsloužit nové hlavní nádraží na jihu nového centra. Na nové nádraží se pojede zatím po zemi MHD. Na kapacitní podzemní dopravu si musí obyvatelé i turisté mnoho let počkat. Doprava v tzv. severojižním diametru je přetížená a musí po povrchu vydržet ještě řadu let. O stavbě severojižního diametru se přitom ve městě mluví od 70. let 20 století. Má propojit sever města s centrem města pod zemí.  Od nového hlavního nádraží by měla vést přes Moravské náměstí, Veveří, Konečného náměstí a do Králova Pole, odkud zamíří do Řečkovic, kde se má napojit na Tišnovskou trať.

Studie rozhodne, co se jednou bude projíždět podzemím ve městě, jestli to bude metro, či tramvaj, nebo lehká železnice.  Podle radního Kratochvíla Brno čekají investice, že o stavbě podzemní dráhy bude možné uvažovat, až nové nádraží bude hotové, napojené město vysokorychlostními vlaky a veškeré páteřní stavby ve městě dokončeny, které s tímto souvisí.

Současné centrum města tak přijde o spojení vlaky i MHD s napojením vlaky ze Židenic, včetně napojení na periferie města. Zanikne díky tomu trať z Horních Heršpic a Židenic přes Hlavní nádraží. Co přesně bude ze současného nádraží je zatím otázkou. Na to neumí nikdo z odpovědných s jistotou odpovědět.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading