B737 MAX Norwegian

Norwegian Air odstoupil z obrovské objednávky 97 letadel Boeing

Společnost Norwegian Air oznámila americkému výrobci, že ukončuje kupní smlouvu na 97 letadel: 92 B737 MAX a pět společností Dreamliners. Celková hodnota zrušeného příkazu je až 5,5 miliardy dolarů.

Zrušení se týká nejen nákupu 92 letadel Boeing 737 MAX a pěti 787 Dreamlinerů, ale také souvisejících smluv o poskytování služeb. Podle tržních údajů od Avitasu, společnosti zabývající se stanovováním cen letadel, měly zakázky hodnotu přibližně 5,5 miliardy dolarů po standardních slevách.

Reklamy

Jaký je důvod tohoto scénáře? Rozhovory s Boeingem „nevedly k dohodě s přiměřenou kompenzací,“ napsal norský dopravce v prohlášení. Norwegian rovněž uvedlo, že podalo právní nárok na vrácení poplatků za dřívější dodávku letadla a náhradu ztrát souvisejících s uzemněním MAX, které trvalo od března loňského roku.

Pro společnost Boeing znamená zrušení této objednávky ukončení vztahu s klíčovým zákazníkem – i když je to Norwegianu finanční problém, o kterém se hovoří od loňského roku, stále více a více při pandemii koronavirů, zpochybňuje jeho schopnost převzít všechna letadla. 

Norwegian již převedla dluh na akcie a prodala nové akcie minulý měsíc, aby získala přístup ke státním zárukám za půjčky. Toto mělo chránit dopravce před pádem po krizi spojené s pandemií. Letecké společnosti byly nuceny uzemnit většinu svých letadel a propustit přes 7 000 jejich zaměstnanci . 
Čína se mezitím stala jedním z hlavních akcionářů společnosti Norwegian Air . Společnost BOC Aviation změnila závazky letecké společnosti z leasingových smluv na přibližně 389 milionů akcií v rámci dohodnutého navýšení kapitálu.

MAX, které se letecké společnosti vzdaly, zůstávají uzemněny po dvou katastrofách na tomto modelu leteckých společností Lion Air a Ethiopian Airlines, které zabily celkem přes 350 lidí. V pondělí však skončil první zkušební let tohoto modelu, což je krok k získání certifikátu od Federální letecké správy USA.

Admin
Author: Admin