Finanční prostředky ze zvláštního fondu se používají na údržbu železničních tratí. Ale co nové stavební projekty? Ministerstvo dopravy Schniedera má jasný požadavek.
Spolkové ministerstvo dopravy v probíhajících rozpočtových jednáních usiluje o zvýšení finančních prostředků na nové a rozšiřující projekty železniční sítě. Mluvčí ministra Patricka Schniedera (CDU) v Berlíně uvedl, že ministerstvo má silný zájem na tom, aby kromě naléhavě potřebné rekonstrukce a modernizace stávající sítě výrazně pokročilo i rozšiřování a výstavba železniční infrastruktury v Německu, a tím se zlepšila její spolehlivost. Ministerstvo pracuje na zajištění finanční životaschopnosti projektů v rámci dostupných rozpočtových zdrojů. Cílem je zajistit co nejvíce finančních prostředků, uvedlo se.
Federální kabinet by měl schválit návrh federálního rozpočtu na rok 2027 a střednědobý finanční plán 6. července. Ministerstvo dopravy opakovaně poukázalo na miliardy eur ve finančních mezerách pro nové železniční výstavbu v nadcházejících letech. V nadcházejících letech půjde mnoho miliard do renovací stávajících tratí. Tyto peníze pocházejí ze zvláštního fondu pro infrastrukturu financovaného z dluhů. Důraz se tam však soustředí na renovaci stávajících železničních tratí.
Německá dopravní asociace VCD kritizovala skutečnost, že železniční projekty jsou hromadně zastavovány. „Tato koalice má na rekonstrukci infrastruktury více peněz než kterákoli před ní – a přesto poskytuje příliš málo na rozšiřování a výstavbu nových železničních tratí,“ uvedla předsedkyně VCD Christiane Rohlederová.
Expert Strany zelených na dopravní politiku Tarek Al-Wazir s odkazem na reakci federální vlády na parlamentní vyšetřování již hovořil o vyhlášení bankrotu celého německého železničního systému. „Nyní se to vymstí tomu, že koalice CDU/CSU-SPD nevyčlenila žádné finanční prostředky ze zvláštního fondu na rozšíření a výstavbu železnice a od roku 2025 téměř snížila skutečný rozpočet na dopravu na polovinu.“














