Nejvýkonnější hub v síti E.ON Drive v Česku dobije naráz 9 elektromobilů. Jeho výkon testují vozy Kia

foto Kia

Síť veřejných dobíjecích stanic E.ON Drive má svůj nový nejvýkonnější hub. Na přelomu roku skončila druhá fáze modernizace ultrarychlého dobíjecího hubu poblíž dálnice D8 u Sulejovic u Lovosic. Stalo se z něj místo s devíti ultrarychlými body včetně jedné ze dvou nejrychlejší dobíječek elektromobilů v Česku s výkonem 400 kW. S celkovým instalovaným výkonem 1 175 kW se z něj stal nejvýkonnější dobíjecí hub v síti E.ON Drive a v celém spektru služeb se jedná o jednu z mála podobných lokalit v Česku vůbec. Aktuálně E.ON v Sulejovicích ve spolupráci s vozy značky Kia testuje i dynamické řízení výkonu pro optimální využití dobíjení celého hubu.

Reklamy

„Dlouhodobě byl naším nejvýkonnějším dobíjecím hubem Vystrkov u Humpolce. Nicméně už při otevření před dvěma lety jsme říkali, že v Sulejovicích nekončíme a budeme toto místo i nadále rozvíjet, což jsme dělali. Aktuálně za sebou máme finální modernizaci, která spočívá v navýšení počtu stanic i výkonu, stavebních úpravách hubu i okolí. Tato lokalita je pro nás velmi důležitá i z hlediska čerpání zkušeností pro další lokality v Česku, u kterých máme podobné plány,“ vysvětluje Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, která má v rámci skupiny E.ON výstavbu a správu veřejné sítě na starost.

Dobíjecí hub v Sulejovicích E.ON otevřel v únoru 2022 jako první čistě ultrarychlý hub v Česku. Tenkrát disponoval třemi stanicemi. Dvě z nich byly dobíječky Alpitronic s výkonem 150 kW a jedna ABB dobíječka s výkonem 175 kW. Během uplynulého roku na místě přibyla dobíječka 400 kW od společnosti Alpitronic a dobíječka s výkonem 300 kW od stejného výrobce. Dobíjet naráz tak z původních pěti vozidel už může hned devět elektromobilistů. Hub je navíc projektovaný a tvořený betonovým 3D tiskem, jeho součástí je menší dětské hřiště a odpočinková zóna. Po letošní modernizaci je dobíjení elektroaut u několika parkovacích míst i bezbariérové a celkově došlo k rozšíření parkovacích stání pro vozy tak, aby byl komfort pro řidiče co největší.

foto Kia

„Tím, že v Sulejovicích může dobíjet hned devět elektromobilů vysokými výkony, ve spolupráci se společností Kia aktuálně testujeme i možnosti dynamického řízení výkonu tak, abychom dokázali zajistit pro co největší počet automobilů nejoptimálnější podmínky dobíjení za udržení ekonomiky provozu bez nutnosti rezervace maximální kapacity u distributora. Uskutečnit podobné testování není úplně snadné. Většina vozidel totiž nedosahuje dobíjecích výkonů, které potřebujeme k plnému zatížení trafostanice. Právě vozy Kia jsou díky vyspělé technologii schopné dobíjet těmi aktuálně nejvyššími výkony. S vozy Kia pak budeme testovat podobně i další lokality v Česku během celého roku,“ doplňuje Martin Klíma.

Automobilka Kia společnosti E.ON Drive Infrastructure na dlouhodobé testování zapůjčila vozidlo Kia EV9.

„Již téměř dvě desítky vozů, včetně dvou modelů EV6 a nyní nejnovějšího SUV EV9, jsme v rámci naší spolupráce poskytli společnosti E.ON. Právě tyto naše modely jako jedny z mála vozů na českém trhu nabízejí 800 voltovou architekturu, která řidičům umožní využít maximální potenciál vysokorychlostních dobíjecích stanic. Díky této technologii lze naše vozy dobít z 10 na 80 % již přibližně za 20 minut,“ uvedl Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech, a dodal: „Bez úzkého propojení energetiky a elektromobility by úspěšný rozvoj našich odvětví nebyl do budoucna možný. Jsem proto rád, že se i nám se společností E.ON daří rozšiřovat naši spolupráci. Loni jsme například začali nabízet řešení domácího dobíjení v kombinaci s fotovoltaickými panely. V síti našich dealerů jsme pak ve spolupráci s E.ON instalovali již desítky wallboxů.“

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One thought on “Nejvýkonnější hub v síti E.ON Drive v Česku dobije naráz 9 elektromobilů. Jeho výkon testují vozy Kia

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading