Česká republika chce také využít předsednictví v Radě EU k prosazení výstavby železniční trati Drážďany – Praha.
“Toto spojení potřebujeme, abychom mohli obchodovat s přístavy,” řekl ministr dopravy Martin Kupka na čtvrtečním setkání se saským ministrem dopravy Martinem Duligem (SPD) v pevnosti Königstein. To znamená, že obě města lze „konečně“ dosáhnout za hodinu. „To je důležité pro cestovní ruch, společný evropský trh práce, ale i pro naši vzájemnou ekonomiku.“ Doba jízdy je aktuálně kolem dvou a půl hodiny. Projekt je zatím ve fázi plánování. Na konci roku 2021 byly provedeny zkušební vrty pro nový tunel Krušných hor.
Výstavba na stávající trati v údolí horního Labe mezi Pirnou a státní hranicí probíhá od února a bude pokračovat až do roku 2025. Deutsche Bahn chtějí opatřeními plánovanými do roku 2025 změnou pořadí prací snížit současná omezení v nákladní a osobní dopravě. To znamená, že kapacita na trase údolím Labe může být v prvním čtvrtletí roku 2023 navýšena ze současných 99 na 147 vlaků denně. Jak uvedl Martin Walden, zástupce skupiny pro střední Německo, byla posunuta nová konstrukce elektronické signalizace, která bude zahájena v roce 2022. Se 183 vlaky denně v roce 2030 bude konečně dosaženo kapacitního limitu.
Dulig se zmínil o bilaterálním partnerství, ve kterém byl „tento velký evropský projekt“ opakovaně zařazen na pořad jednání. Doufá, že nová budova vydrží opravdu jen generaci. Pozitivní je i zacelení mezery mezi Seifhennersdorfem a Rumburkem. Studie proveditelnosti by měla být k dispozici v létě 2023. I tato železniční trať má podle Duligy „evropský symbolický charakter“, protože vícekrát překračuje hranice. Kupka ujistil, že Česká republika okamžitě vyzkouší možnosti, pokud studie dopadu pro výstavbu.
DPA, vysokorychlostní-železnice.cz