• Pá. Srp 19th, 2022

Na síti Správy železnic vzniknou první chytré zastávky

Stránka navštívena: 126
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 54 Sekund
Správa železnic vypsala v těchto dnech veřejnou zakázku na vybavení 15 nádraží elektronickými informačními panely, které budou součástí takzvaných chytrých zastávek. Vítěz tendru vypracuje projektovou dokumentaci a následně i zrealizuje stavební práce. Celkové investiční náklady akce dosahují 39 milionů korun.

Správa železnic je připravena zlepšovat informovanost cestujících na nádražích. Proto ve spolupráci s objednavateli veřejné dopravy navrhla 15 lokalit, které vybaví novými přístřešky a elektronickými informačními panely. Na těchto místech je dnes pouze vyvěšen jízdní řád v tištěné podobě, cestují tak nejsou informováni o neplánovaných změnách v jízdním řádu, zpožděných vlacích či provozních mimořádnostech.

Chytrou zastávku bude tvořit prosklený přístřešek pro cestující, jehož součástí budou tzv. smart technologie. Kromě elektronického informačního panelu půjde o tlačítko nouze, spínané LED osvětlení, kamerový systém a také možnost nabíjení telefonů.

Chytré zastávky najdou cestující zvláště na přestupních uzlech

Každý přístřešek bude v antivandalském provedení, stejně jako dřevěná lavička s opěradlem a odpadkový koš. Součástí jeho vybavení bude rovněž informační kiosek s dotykovou obrazovkou. Cestující si budou moci zobrazit na displeji pravidelný jízdní řád, tabuli s odjezdy nebo zobrazení aktuální polohy vlaku. K podávání akustických informací poslouží reproduktor.

V kiosku bude umístěno tlačítko nouze, které po delším stisku spustí tísňové volání. To bude možné použít v případech ohrožení, napadení, zdravotních komplikací nebo pádu osoby do kolejiště. Současně v něm bude zabudována kamera pro záznam fotografie v případě poškozování zařízení nebo zneužívání tlačítka nouze. Kamerový systém bude provádět záznam při každém stisknutí tlačítka nouze. Použití zmíněných dvou zařízení v zastávce značně zvýší bezpečnost cestujících, a to jak možností odhalení pachatele z pořízených záznamů, tak preventivním způsobem.

Osvětlení přístřešku bude řízeno na základě pohybu vlaku a soumrakového spínače. Tvořit je budou dvě zabudované LED svítilny. Celkově je chytrá zastávka koncipována tak, aby měla velice nízký odběr elektrické energie a byla maximálně úsporná. Díky tomu ji bude možné napájet solárními panely.

Podobné články k tématu  Video: Na trať mezi Sudoměřice a Votice se vrací vlaky, modernizace úseku se blíží ke konci

 

Plánované chytré zastávky

Název zastávky Kraj Počet přístřešků
Dolní Lhota Jihomoravský 2
Dolní Lutyně Moravskoslezský 2
Doubravice nad Svitavou Jihomoravský 2
Hostivice-Litovice Středočeský 1
Kraslice předměstí Karlovarský 1
Liberec-Rochlice Liberecký 1
Louny střed Ústecký 1
Lovosice město Ústecký 2
Měrovice nad Hanou Olomoucký 1
Proboštov Ústecký 2
Proseč nad Nisou Liberecký 1
Rohatec zastávka Jihomoravský 2
Trutnov-Zelená Louka Královéhradecký 1
Újezd u Brna Jihomoravský 1
Velká Bystřice zastávka Olomoucký 1
Celkem 21

foto Profimedia.cz

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi