• Út. Srp 16th, 2022

Tourismusverband Niedersachsen očekává s 9eurovou jízdenkou více jednodenních turistů

foto DB AG / Christian Bedeschinski
Stránka navštívena: 96
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 49 Sekund

Sdružení cestovního ruchu Dolního Saska očekává posílení denní turistiky v létě díky levné 9eurové jízdence. Aby bylo cestování veřejnou dopravou dlouhodobě atraktivní, vidí předseda vedle ceny i další opatření.

Nový předseda Dolnosaského svazu cestovního ruchu (TVN) Holger Heymann očekává, že jízdenka za 9 eur podpoří denní turistiku na léto mezi pobřežím a pohořím Harz. “Když bude pěkné počasí, dokážu si dobře představit, že se bude masivně podporovat vnitrozemský cestovní ruch,” řekl Heymann z německé tiskové agentury DPA. Na druhou stranu je z jeho pohledu spíše nepravděpodobné, že by rekreanti s autobusy a vlaky mohli letos v létě spontánně zamířit na delší pobyty například k Severnímu moři a na ostrovy – protože většina prázdninových ubytování, zejména na pobřeží, jsou obvykle rezervovány rok předem v hlavní sezóně.

Heymann, který je zároveň okresním správcem okresu Wittmund, vidí dilema i v návrhu nabídky. „Devítieurová jízdenka je určitě dobrou pobídkou pro lidi, kteří jinak MHD a regionální železniční dopravu nevyužívají, aby ji více využívali.“ Již z rezervačního chování lze usuzovat, že poptávka po nabídce, která bude platná od června, je „extrémně vysoká“. Zároveň je tu však problém. „Když vytvoříte tak vysokou poptávku, máme samozřejmě přeplněné autobusy a vlaky, což by stejně mohlo lidi, kteří tyto dopravní prostředky využívají, odradit.“ Noví hosté by se pak mohli kvůli nedostatku kapacity držet stranou.

„Na tomto pozadí bych si přál, aby federální vláda měla odvahu to udělat natrvalo nebo po třech měsících této zkušební fáze došla k rozhodnutí, že to stojí za to, to je budoucnost mobility,“ řekl politik SPD.

Předseda TVN také zdůraznil, že kromě atraktivní cenové nabídky s 9eurovou jízdenkou závisí mobilita cestovního ruchu také na nabídce a načasování možností cestování. Ve venkovských oblastech často chybí rozvinutá místní doprava. “Pokud bychom mohli nabídnout důmyslnou místní autobusovou dopravu, byla by velká šance, že by spontánní cestovatelé využili tento dopravní prostředek.” Heymann vidí odpovědnost spolkové vlády i obcí, pokud jde o rozšiřování místní dopravy šetrné ke klimatu.

Podobné články k tématu  Zájem o šumavské lokálky stoupl víc než o pětinu

V Tourismusverband Niedersachsen je spojeno deset regionálních sdružení cestovního ruchu a tři průmyslová sdružení. Novým předsedou lobbistické asociace pro politiku cestovního ruchu je od poloviny května Holger Heymann. Vystřídal frieslandského okresního správce Svena Ambrosyho (SPD), který se úřadu po 18 letech vzdal.

DPA, foto DB AG / Christian Bedeschinski

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi