» Domů » Městská doprava » Na linky MHD Kladno koupí Arriva 16 elektrobusů, polovina jich bude kloubových

Na linky MHD Kladno koupí Arriva 16 elektrobusů, polovina jich bude kloubových

Arriva zároveň připravuje i výstavbu dalších dobíjecích míst v depu i po městě.

Společnost Arriva vybrala dodavatele 16 nových elektrobusů pro provoz na linkách MHD Kladno. Osm z nich je v obvyklé délce, osm v prodloužené pro přepravu většího počtu cestujících. Zároveň Arriva zprovoznila další dobíjecí stojany v našich garážích a na další infrastruktuře, kterou je potřeba do roku 2024 vybudovat, usilovně pracuje.

V kladenském areálu zprovoznila další dva stojany pro dobíjení elektrobusů. Ty současné využívá pro nabíjení dvou nynějších elektrobusů, které už od loňského roku jezdí na městské lince 610 spojující sídliště Kročehlavy s centrem města. Nové stojany využijeme k dobíjení elektrobusu od výrobce SOR, který nám byl na celý listopad zapůjčen na testování a bude jezdit převážně na lince MHD 606 OAZA – Náměstí Svody – Energie.

Právě pro tuto linku jsme poptávala společnost ve výběrovém řízení osm elektrobusů standardní délky a dalších osm kloubových elektrobusů pro linku 603 s trasou OAZA – Hřbitovy.  Do soutěže se přihlásili čtyři výrobci. Jako vítěznou byla vyhodnocena nabídka výrobce SOR Libchavy spol. s.r.o., který nabídl pro kategorii vozů standardní délky vozidla NS 12 electric a pro kategorii velkokapacitních vozů elektrobus s označením NS 18 electric, zaplatí za ně přes 232 milionů korun. Obvyklý elektrobus má troje dveře a nabízí 34 míst k sezení a 72 míst k stání. Kloubový elektrobus je čtyřdveřový, využít ho může až 48 sedících lidí a dalších 102 stojících cestujících. Vozidla budou vybavena podle standardů pro městskou dopravu v Kladně. Elektrobusy pohání asynchronní motor s maximálním netto výkonem 160 kW u obvyklého provedení, kloubový vůz má motor s výkonem 240 kW.

Na pořízení 16 elektrobusů žádá Arriva o spolufinancování z evropských fondů v rámci podpory bezemisní dopravy ve městech, část pořizovací ceny bude financována z našich vlastních zdrojů. Součástí záměru elektrizace městské dopravy v Kladně je také vybudování dobíjecí infrastruktury. Stojany pro pomalé noční nabíjení budou umístěny na pozemku sousedícím s elektrárnou, který za tímto účelem odkoupila Arriva od kladenského magistrátu.

Elektrobusy budou vybaveny také pantografem pro rychlodobíjení baterií v průběhu dne. Dvě místa pro rychlodobíjení vyrostou v blízkosti konečné linek 603 a 606 u OAZY. Kapacita baterií po nočním dobití zajistí provoz na celou ranní dopravní špičku bez nutnosti dobíjení. V průběhu dne pak budou elektrobusy využívat rychlodobíjení v přestávce mezi spoji na konečné, za každou minutu bude dobita energie na ujetí minimálně dvou kilometrů. Trasy linek 603 a 606 jsou dlouhé 9 km, dobití energie pro jeden pár spojů tak bude trvat asi 10 minut.

Zahájení provozu 16 nových elektrobusů a dobíjecí infrastruktury je plánováno na začátek roku 2024

V městské dopravě v Kladně jezdí celkem 52 vozů, 50 je s pohonem na CNG a dva elektrobusy. Městskou dopravu tvoří síť 14 linek. V běžný pracovní den je přepraveno průměrně 35 tisíc cestujících.

Foto Arriva

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes