Miliardový projekt ve Frankfurtu nad Mohanem – Deutsche Bahn postaví dálkový železniční tunel

Projekt společnosti Deutsche Bahn ve Frankfurtu se formuje: plánování hlavního tunelu nyní začíná. Stále však trvá nějakou dobu potrvá, než se první vlak může projet.

Reklamy

Deutsche Bahn chce pod centrem Frankfurtu postavit dálkový tunel se dvěma kolejemi. Nová zastávka vlaků ICE je také plánována pod hlavním nádražím. Studie proveditelnosti ukázala, že projekt je proveditelný, oznámila v pondělí Deutsche Bahn. Společnost nyní chce zahájit konkrétní plánování miliardového projektu, doba výstavby se očekává kolem deseti let.

Kapacitu frankfurtského hlavního nádraží, důležitého uzlu v síti Deutsche Bahn, má významně rozšířit dálkový železniční tunel. S aktuálně 1 250 vlaky denně se považuje za velmi využívané. V budoucnu by nový tunel mohl znamenat, že by hlavní stanicí mohlo projet až 250 dalších vlaků denně, vysvětlil ředitel infrastruktury DB Ronald Pofalla.

Tunel pro dálkové vlaky má vést ze západu a z východu do nové stanice metra, která má být postavena pod frankfurtským hlavním nádražím. Hlavní nádraží by pak mělo být k dispozici výhradně pro regionální provoz. Pro novou podzemní dálkovou stanici v hloubce asi 35 metrů jsou plánována čtyři nástupiště.

Nakonec Frankfurtská hlavní stanice dosud často způsobovala zpoždění s celonárodními účinky. Účelem projektu je vyřešit úzké místo. Za federální ministerstvo dopravy provedla Deutsche Bahn studii proveditelnosti, aby zjistila, zda a za jakých podmínek je dvoukolejný dálkový železniční tunel technicky proveditelný. Byl také zkoumán nejpříznivější směr trubice – na jih nebo na sever od Mohanu.

Když byla v září 2019 oznámena studie proveditelnosti, hovořilo se o nákladech necelých 3,6 miliardy eur. Ve výsledku by dálkové vlaky měly projíždět frankfurtským uzlem až o osm minut rychleji. „Tunel je ústředním prvkem železniční dopravy šetrné ke klimatu a německého prostředí,“ vysvětlila mluvčí společnosti.

DPA

Admin
Author: Admin