» Domů » Železnice » Madrid a Barcelonou spojuje nová vysokorychlostní železnice

Madrid a Barcelonou spojuje nová vysokorychlostní železnice

Madrid, Barcelona: Francouzský železniční operátor plánuje spustit podobné služby i mezi Madridem a městy Valencia a Alicante na pobřeží Středozemního moře do konce roku a také do Andalusie.

Francouzský železniční operátor SNCF v pátek (7. 5.) slavnostně otevřel nízkonákladovou a vysokorychlostní železniční dopravu ve Španělsku, která spojuje hlavní město Madrid s druhým největším městem Barcelonou.

Vlak Ouigo překoná 620 kilometrů mezi oběma městy za dvě a půl hodiny, přičemž ceny lístků se začínají na částce 9 eur. První vlak Ouigo odjel z madridské stanice Atocha do Barcelony v 10:15 h SELČ s vybranými pozvanými hosty.

Komerční provoz začal v pondělí (10. 5.), den po skončení pandemického stavu nouze ve Španělsku, když se lidé budou moci pohybovat volněji mezi regiony. Každý den vyrazí na trať mezi oběma městy pět zpátečních vlaků.

SNCF plánuje spustit podobné služby i mezi Madridem a městy Valencia a Alicante na pobřeží Středozemního moře do konce roku a také do Andalusie do roku přelomu let 2022 a 2023. Zpočátku bude používat ve Španělsku čtyři nedávno zrekonstruované patrové vlaky, do roku 2023 však plánuje v zemi provozovat 14 vlaků.

SNCF investovala do španělské divize 600 milionů eur i přesto, že ve Francii vykázala v důsledku pandemie velké ztráty.

Španělský státní železniční operátor Renfe, který měl donedávna monopol na domácím trhu, plánoval loni spustit také vlastní nízkonákladovou vysokorychlostní železniční dopravu s názvem Avlo, která má být konkurentem Ouigo. Ale začátek této konkurence se pro pandemii zpozdil. Nejnovější by chtěl začít 23. června a také mezi Madridem a Barcelonou. Avlo bude levnější “bratranec” populární vysokorychlostní železniční společnosti Renfe s názvem AVE.

A do třetice, i italský železniční operátor Trenitalia a španělská letecká společnost Air Nostrum plánují uvést v druhé polovině roku 2022 třetí nízkonákladovou vlakovou dopravu ve Španělsku s názvem Ilsa.

Španělská vysokorychlostní železniční síť má délku 3200 kilometrů a je po čínské druhá nejdelší na světě, ale je nedostatečně využívána.

Admin
Author: Admin


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes