Condor Airlines

Condor AirlinesLufthansa plánuje ukončit spolupráci s Condorem a zvažuje podání stížnosti si týkající se veřejné podpory pro LOT – informuje „Sueddeutsche Zeitung“. Německý národní dopravce Lufthansa nemá v úmyslu ani nepřímo podporovat hospodářskou soutěž. 

Německý deník v pátek (31.01.2020) píše, že německý dopravce Condor převzatý polskou leteckou skupinou, kterému hrozilo bankrot, může mít problémy způsobené jeho dlouhodobým obchodním partnerem.

Reklamy

Podle neoficiálních informací je „Sueddeutsche Zeitung“ (SZ) německá Lufthansa o krok blíže od rozhodnutí ukončit spolupráci s její dřívější dceřinou společností. To by se vztahovalo na smlouvu upravující spojení spojení Lufthansy s dálkovými lety společnosti Condor z Frankfurtu nad Mohanem a účast společnosti Condor na věrnostním programu Miles & More.

Lufthansa nemá v úmyslu podporovat konkurenta 

Je velmi pochybné, zda by společnost Condor byla schopna výnosně provozovat dálkové lety v současném měřítku, aniž by spolupracovala s Lufthansou na spojovacích trasách, píše deník, cituje Paul Schwaiger, obchodního ředitele společnosti Condor. Podle jeho názoru je spolupráce s Lufthansou „dobrá“ pro obě strany, a proto nevidí důvod, aby tu někdo chtěl něco změnit.

Nicméně – píše SZ – Lufthansa nechce nepřímo podporovat konkurenta, který je koupaný LOT. Rovněž plánuje vyvinout vlastní řadu prázdninových letů z Frankfurtu nad Mohanem a Mnichova. – Lufthansa navíc vážně zvažuje, že se u Evropské komise obrátí na řízení o domnělé státní podpoře v souvislosti s nákupem dopravce Condor, “píše deník.

V roce 2014 Evropská komise schválila státní podporu ve výši 200 milionů EUR pro LOT, která v té době čelila vážným potížím. Podle pravidel EU může stát podniku pomoci pouze jednou za 10 let a pouze v souvislosti s jeho restrukturalizací. SZ připomíná, že v roce 2018 Polsko založilo státní holdingovou společnost PGL s kapitálovým zdrojem přibližně 600 milionů EUR, který kromě LOT zahrnoval také pozemní odbavovací a servisní společnost. Nákup Condoru bude financován polským konsorciem bank – doplňují noviny.

Wizz Air si již stěžoval na LOT 

Podle deníku Lufthansa to není jediná letecká společnost, která si stěžuje na LOT a PGL. Dopravce Wizz Air již požádal Komisi, aby prověřila jednání v případě polských společností. Jozef Varadi, generální ředitel společnosti Wizz Air, citovaný společností SZ, uvedl, že Varšava je „špatným místem pro jakoukoli leteckou společnost, protože vláda dělá vše pro to, aby podpořila LOT“. Kritizoval také rozhodnutí německé vlády poskytnout Condoru přechodnou půjčku s obchodním modelem společnosti. Přiznal, že Wizz Air uvažuje také o koupi Condoru – ale pouze „na dvě minuty“.

Německý deník si vyhrazuje, že v obou případech ještě nebylo učiněno konečné rozhodnutí společnosti Lufthansa a dopravce nechce na tyto informace oficiálně potvrdit.

SZ rovněž píše, že ani PGL, ani Condor neposkytly informace o ceně transakci oznámené minulý týden, ale pouze potvrdily, že přechodná půjčka poskytnutá berlínskou vládou německým linkám ve výši 380 milionů EUR musí být vrácena v plné výši. „V tomto odvětví obíhá částka kolem 600 milionů EUR plus očekávané investice do flotily,“ poznamenává německý deník.

Chtěli bychom vám připomenout, že během tiskové konference, na které bylo vyhlášeno akvizice společnosti Condor společností PGL, byl prezident Rafał Milczaraski požádán o otázku spolupráce mezi oběma liniemi s německým magnátem. Je známo, že by raději viděl největšího touroperátora na svém domácím trhu ve své vlastní skupině. Vedoucí LOT odpověděl, že poté, co národní dopravce zpoza Odry očekává, že bude pokračovat v normálních vztazích – na jedné straně na základě účasti ve Star Alliance a na druhé straně pro zdravou konkurenci.

Deutsche Welle
Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading